Zdraví a péče o tělo

Citlivost zubů a jak ji zmírnit přirozenými metodami

Poznání citlivých zubů

Takže, opravdu, o čem mluvíme, když mluvíme o citlivých zubech? Jsem jistá, že si to každý z nás prošel. Jde o ten nepříjemný pocit, když jíte něco studeného nebo horkého a zuby vám na to odpoví ostře a nevlídně. Je to jako bychom měli malé elektrárny uvnitř každého zubu, které jsou připraveny k výbuchu při nejmenší náznaku teplotních změn. To není nic příjemného, že? Citlivost zubů je velmi rozšířený problém a myslím, že si tento článek zaslouží každý, kdo se s ním potýká. Protože vím, že zvlášť citlivé zuby mohou být velkým omezením.

Příčiny citlivosti zubů

Podívejme se na příčiny citlivosti zubů. A ne, není to trest za to, že jste včera večer nehodlaly cedit zuby před spaním, i když pravidelná dentalní hygiena je samozřejmě velmi důležitá. Citlivost zubů je způsobena odkrytím zubového cementu nebo dentinu - oblastí zubu pod emailu. Tedy pokud jste si myslely, že ten tvrdý, bílý povrch zubů je to jediné, co chrání vaše zuby, musím vás vyvést z omylu. Pod ním je ještě dentin, který obsahuje tisíce malých kanálků vedoucích k nervům a cévám ve středu zubu. A když se odkryje, může to vést k citlivosti. A to může být způsobeno několika faktory, včetně nadměrného kartáčkování, kyselých nápojů a potravin, zubního kazu, zubních chorob, nebo dokonce stáří. Ano, bohužel se to může stát věkem.

Léčba citlivosti zubů

Samozřejmě, pokud máte velmi citlivé zuby, nejdříve byste měli navštívit zubního lékaře. Ale co když chcete něco udělat sami doma? Jedním z možných řešení je použít zubní pastu pro citlivé zuby. Ale co když chcete jít přírodní cestou? Existují různé přírodní metody, které mohou pomoci zmírnit citlivost zubů. Je to jako když se vydáte na své oblíbené místo pro procházku, třeba do lesa nebo v horách – vybrali jste si tu cestu a cestou budete pokračovat. A stejně tak je to i s přírodními metodami – vybrali jste si je a budete je dodržovat. Je to osobní volba a já jsem tu, abych vám ukázala cestu.

Přírodní metody pro zmírnění citlivosti zubů

Tak, jaké jsou tedy přírodní metody na citlivé zuby? Začněme tím nejjednodušším – měnou stravy. Ne, nejde o to, abyste se stali veganem a začali pít pouze rostlinné mléko (ačkoli je to také možnost). Je to spíše o tom, omezit potraviny a nápoje, které mohou poškodit vaše zuby. Jde zejména o kyselé nápoje, jako je kola a citrusové džusy, nebo kyselé potraviny. Kyseliny mohou oslabit zubní sklovinu a odkrýt dentin a zubový cement, což vede k citlivosti. Další možností je olivový olej. Jen si tři minuty klohejte tímto olivovým zázrakem a pocítíte úlevu. Mezi další možnosti patří zelený čaj, který je přírodním antibakteriálním a protizánětlivým prostředkem, nebo kokosový olej, který může pomoci chránit vaše zuby před bakteriemi.

Preventivní opatření pro citlivé zuby

A na závěr bych chtěla mluvit o preventivních opatřeních. Protože víte, jak se říká, předcházet je lepší než léčit, a u citlivých zubů to platí dvojnásob. Správná ústní hygiena je klíčová. Jedná se o pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a ústní vodu. A pokud jde o kartáčkování, je důležité nechat na to dostatek času, ale zároveň nechat na to příliš silné. Nadměrná síla kartáčkování může poškodit zubní sklovinu a odkrýt citlivý dentin. Dobré by bylo také omezit konzumaci kyselých potravin a nápojů, které mohou poškodit vaše zuby. A co je třeba udělat, je pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře pro kontrolu. Víte, je lepší chodit ke kontrolám, než pak řešit problém, který se mohl zabránit.

A především, nebuďte na své zuby příliš tvrdí! Jsou vaším partnerem na celý život, takže je chraňte a milujte, jak nejlépe umíte. A to může znamenat také přirozenou cestu. Věřím, že s těmito tipy a triky budete mít menší problémy s citlivými zuby a užít si svůj oblíbený zmrzlinový pohár bez jakýchkoliv obav.

Jak jsem již zmínila, můj zlatý retrívr Max je taky věčně hladový, a proto hodně jí. Naštěstí pro něj nejsou citlivé zuby problémem. Ale pokud by tomu tak bylo, vím, že bych byla připravena mu pomoci těmito přírodními metodami. A pokud to vyhovuje Maxovi, tak proč by to nemohlo vyhovovat i vám?

Kontaktujte nás