Vzdělání a Kariéra

Jakou skolu musí mít Zubar?

Jaká je cesta k zubnímu lékařství?

Tak, tak milí čtenáři, ptáte se jakou školu musí mít zubař, a jelikož je to téma, které vůbec není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, dneska se do toho po hlavě vrhneme. Víte co? Budu na to koukat jako na výpravu. Predstavte si to jako cestu do určitého jiného světa, do světa plného úsměvů. A víte co je na tom úžasné? Že ten svět a ty úsměvy můžete ovlivnit právě vy! Jo jo, přesně tak. Zubařem se totiž může stát každý, kdo má dostatečnou dávku odvahy a touhy pomáhat druhým.

Každá cesta začíná prvním krokem a v cestě za zubním lékařstvím je tím prvním krokem střední škola. Záleží přitom na tom, kterou střední školu si vyberete. Je dobré se zamyslet nad svými zájmy a preferencemi, jelikož, jak se říká, ve zdravém těle zdravý duch. Co tím myslím, ptáte se? No přeci to, že pokud máte rádi přírodní vědy, budete mít na střední škole, která se tomu věnuje, určitě lepší pozici při ucházení se na vysokou školu a budete mít také větší šanci na přijetí.

Vyšší odborná škola a vysoká škola

Po střední škole je další krokem vyšší odborná škola nebo rovnou vysoká škola. Nebojte, nemusíte absolvovat obojí, pokud to nepovažujete za potřebné. Já sama, když jsem chtěla studovat, musela dělat rozhodnutí, a volba nebyla vůbec jednoduchá. No ale nakonec jsem se rozhodla pro vysokou školu a teď tu píšu, abych vás informovala a pomohla vám v rozhodování.

Chcete-li se stát zubařem, je nutné absolvovat lékařskou fakultu, konkrétně program Zubní lékařství. Je to dlouhá a náročná cesta, ale pokud máte odvahu, odhodlání a lásku k pomoci lidem, tak vám to určitě stojí za to. A samozřejmě, čeká vás také řádná dávka studia, přece jenom, jak se říká, kdo chce číst, musí také umět psát. No a zároveň platí, že kdo chce pomáhat druhým, musí vědět, jak na to.

Vše co potřebujete vědět o praxi

Teď si asi říkáte: "Věra, vždyť to zatím nebylo tak těžké, počkáme, co přijde dál." A já vám odpovím: "Počkejte na to, až přijde praxe." Ano, praxe, tím je v zubní lékařství míněn stáž na klinice, a můžu vám říci, že to je zážitek samý o sobě.

Na praxi se naučíte všechno, co jste si o zubním lékařství kdy představovali a mnohem více. Budete moci sledovat své kolegy při práci, získáte zkušenosti, zvládnete manipulaci s nástroji a zažijete tu neopakovatelnou radost, když pacient odejde s úsměvem. Jojo, tohle je práce zubaře v praxi.

Po studiu: licence, specializace a kariéra

A co po studiu? No přece licence. Jak se říká, bez práce nejsou koláče, a bez licence nejsou zuby. Po úspěšném absolvování studia a praxe musíte získat licenci, která vám umožní legalně pracovat jako zubař. Jakmile máte licenci, můžete začít pracovat samostatně nebo ve stáji.

Poté přichází na řadu specializace. Já to vzala trochu ze široka a rozhodla jsem se specializovat na ortodoncii. Jak se říká, všechno je lepší, když máte na výběr. A zubařství to potvrzuje. Chcete se specializovat na dětské zuby, na implantáty, na ortodoncii či na něco ještě specifičtějšího? Je to zcela na vás.

A co je poté? Kariéra, samozřejmě! Já si vybrala cestu blogerky a jsem nesmírně šťastná. Ale možností je mnoho. Můžete se stát renomovaným odborníkem ve své oblasti, můžete založit vlastní praxi, můžete se stát učitelem příští generace zubních lékařů nebo můžete jít cestou výzkumu, která je stejně jako všechny ostatní nesmírně důležitá.

Ve zkratce, cesta za zubním lékařstvím je dlouhá a náročná, ale rozhodně stojí za to. A pokud jste došli až sem, tak doufám, že váš zájem o toto nádherné povolání jen vzrostl. A nezapomeňte, jak se říká, cesta je cíl. Takže si ji užijte, objevujte, učte se a pomáhejte lidem mít krásné úsměvy. Protože to je, co dělá zubařství tak úžasné. Každý den můžete měnit životy k lepšímu.

Kontaktujte nás