Zdraví a krása

Jak se vyhnout černému zubnímu kameni: Nejlepší tipy a triky

Význam pravidelné ústní hygieny

Když jsem byla malá, vždy se mi zdělo, že čištění zubů je otrava. Babička mi často říkala: "Eliško, bez čistých zubů z toho nebude dobrá princezna." Jak pravdivá byla tato slova si uvědomuji teprve dnes. Pravidelná ústní hygiena je základem prevence černého zubního kamene. Ale co přesně je ten zubní kámen? Černý zubní kámen je tvrdá, tmavá až černá usazenina na zubech, která může vést k zánětům dásní a dalším stomatologickým problémům.

Jakmile jsem si uvědomila, že černý zubní kámen je něco, čemu by se měl každý chtít vyhnout, rozjela jsem velký výzkum. Chtěla jsem zjistit, jaké jsou nejlepší způsoby, jak tomuto problému předcházet. Když se mi podařilo shromáždit všechny informace, rozhodla jsem se, že je s vámi podělím. Chcete být také jako princezna, bez černého zubního kamene? Tak čtěte dál.

Pravidelné vyšetření u zubaře

Hned na začátku musím zmínit zubaře. Přiznejme si to, není to místo, kam bychom běželi s radostí, ale je to nezbytné. Návštěva zubaře by měla být na čiarka seznamu alespoň 2x ročně. Proč? Protože zubař je jediný, kdo může profesionálně odstranit zuby zubní kámen a provést důkladnou kontrolu vašeho ústního zdraví.

Osobně se snažím chodit ke zubaři dvakrát do roka a vždy, když mi tam uběhne víc jak půl hodiny, znervózňuji se a začnu tam volat, jestli nemohli zapomenout na mě. Naštěstí už mi v ordinaci zvykli. Vždy říkám: "Lepší preventivní kontrola, než zubní bolest uprostřed noci a návštěva příjmu."

Výběr správné zubní pasty a kartáčku

Udělat správný výběr zubní pasty a kartáčku není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Trh je zaplavený tisíci produktů a reklamy na televizi nás bombardují každý den. Ale která zubní pasta a kartáček jsou skutečně nejlepší pro prevenci zubního kamene?

Já osobně se snažím vybírat zubní pastu s fluoridem, který je jedním z klíčových prvků při předcházení tvorby zubního kamene. A co se týče kartáčku, tak pokud je to možné, sáhnete po elektrickém kartáčku. Je prokázáno, že odstraňuje plak efektivněji než manuální kartáček.

správná technika čištění zubů

Nedávno mi došlo, že celý život čistím zuby špatně. Až do mé poslední návštěvy u zubaře, kdy mi sestřička ukázala vhodnou techniku čištění. Sice jsem byla trochu naštvaná, že jsem celý život dělala chybu, ale na druhou stranu jsem byla ráda, že jsem se to dozvěděla.

Při čištění zubů je důležité zaměřit se na všechny strany zubů - vnější, vnitřní a žvýkací. Zubní kartáček je třeba držet pod úhlem 45 stupeňů a kartáčkovat zuby šetrnými krouživými pohyby, nikoli horizontálními tahy, jak jsem to dělala já. S touto technikou mi čištění zubů trvá asi dvě minuty, ale rozhodně stojí za to.

Usušení ústní vody a zubní nit

Konečně bych chtěla zmínit dva další nástroje, které se mohou ukázat jako velmi užitečné při prevenci černého zubního kamene - ústní vodu a zubní nit. Tyto produkty považuji za neoddělitelnou součást mé ústní hygieny.

Ústní voda mi pomáhá dosáhnout míst, která běžný kartáček nedokáže. Zubní nit mě pak zbaví potravinových zbytků mezi zuby, kde se plak snadno tvoří. Je fascinující, kolik věcí si uvědomíte, když se téma tak detailně věnujete. Na závěr bych chtěla říct, že péče o zuby je stejně důležitá jako péče o zbytek těla. Upřímně řečeno, jsem ráda, že jsem se dozvěděla tolik nových informací a že je mohu sdílet s vámi. Doufám, že vám tyto tipy a triky pomohou vyhnout se černému zubnímu kameni a udržet vaše ústní zdraví v tip-top stavu.

Kontaktujte nás