Zdraví a wellness

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou rady

Co je Zubní kámen a jak se tvoří?

Nejen pro dokonale čisté zuby, ale také pro můj vlastní komfort, neustále dbám na svou ústní hygienu. Proč bych si jinak po večeři šel čistit zuby, když to ostatní muži nedělají? No, asi proto, že mám dvojnásobné úsilí vyhnout se zubnímu kameni. Asi teď mnozí z vás koukají, co že to zubní kámen je. Pokud je tomu tak, pak jste na tom stejně jako řada lidí, kteří se s ním sice potýkají, ale nerozumějí mu. Zubní kámen je tvrdý a bílý nebo žlutý materiál, který se hromadí na povrchu zubů a pod dásněmi.

Víte jak se tvoří zubní kámen? Proces je poměrně jednoduchý a začíná se tvorbou plaku, což je ten průhledný lepkavý materiál, který se objevuje na našich zubech po jídle. Plak se mění na kámen, pokud ho neodstraníte včas. Takže, klíčem k prevenci zubního kamene je pravidelné a důkladné čištění zubů.

Následky nerozpoznaného a neléčeného zubního kamene

Jednou se mi stalo, že jsem zanedbal své zuby a zubní kámen se na nich začal hromadit. Začal jsem pociťovat bolest při jídle a to byla signál, že něco není v pořádku. Když jsem konečně šel k zubaři, řekl mi, že mám zubní kámen a že to může být velmi nebezpečné. Pokud zubní kámen necháte bez povšimnutí, může to vést k zánětu dásní, parodontitidě a dokonce i ztrátě zubů.

Je to hororový příběh, že? Kdo by chtěl ztratit zub jen kvůli nečištění zubů? Kdybych to tehdy věděl, byl bych o mnoho pečlivější. Naštěstí, díky mému zubaři a mojí pečlivé péči o zuby, se mi podařilo tento příběh otočit vpřed.

Zubní kámen pod dásní: Jak ho odstranit

Možná se ptáte, jak jsem se vypořádal se svým zubním kamenem a jak ho můžete odstranit vy. Prvním krokem je určitě návštěva zubaře. Pokud máte jako já zubní kámen pod dásněmi, očištění zubů profesionálem je velmi důležité. Zubař má speciální nástroje, které jsou navrženy k odstraňování pevně usazeného zubního kamene.

Potom, můžete pokračovat s pravidelným ústním režimem. Doufám, že už nyní chápete, jak je důležité udržovat zuby čisté. Já osobně si čistím zuby dvakrát denně a používám také zubní nit.

Prevence zubního kamene: Praktické rady

Po mé zkušenosti se zubním kamenem jsem zjistil, že prevence je mnohem lepší než léčba. Prevenci zubního kamene lze dosáhnout flektní rutinou čištění zubů, používáním zubní niti a antiseptických ústních vod. Není třeba se bát, je to mnohem snazší, než to zní. A víte co je na tom nejlepší? Můžete to udělat přímo ve svém domě, ve svém koupelně.

Jednou z dalších věcí, které jsem zjistil, je, že stravování také hraje důležitou roli v prevenci zubního kamene. Ať už se jedná o zdravou stravu, která je bohatá na vitamíny a minerály, nebo omezení cukru a kyselých potravin, vše má dopad na naše zuby.

Můj závěr o zubním kameni

Uf, tak jsme se dostali až na konec této dlouhé, ale doufám, že užitečné debaty o zubním kameni. Doufám, že jsem vám poskytl dostatek nástrojů a informací, aby jste se mohli vyhnout příšerě, kterou je zubní kámen. Pokud se vám můj článek líbil, nezapomeňte mě sledovat na mém blogu, kde pravidelně sdílím své rady a tipy na údržbu zdravých zubů. Mějte se všichni skvěle a nezapomeňte na své zuby!

Kontaktujte nás