Zdraví a wellness

Proč je broušení zubů důležité pro zdravý úsměv

Úvod do umění broušení zubů

Přiznejte se, kolikrát jste si už opravdu pořádně vyčistili zuby? A tím nemyslím to rychlé občasné škrábání před tím, než vyběhnete z domu. Mluvím o tom pečlivém broušení, jakýsi zubní hygienický rituál, který vám zajistí, že váš úsměv bude vždy zářivý a zdravý. V tomto článku vám vysvětlím, jak si vyčistit zuby tak, jak by to mělo být, a proč je to tak důležité. Podívejme se na to, jak vše funguje v naší ústní dutině, jak se zbavovat plaku, kazů a chránit své dásně. Broušení zubů není jen o rozsahu pohybů, ale především o kvalitě.

Co se skrývá ve vaší puse

Jestli si myslíte, že vaše ústa jsou jen místo, kde si dáváte další sousto jídla, tak se velmi mýlíte. Naše ústa jsou komplexní ekosystém, který potřebuje pravidelnou údržbu. Každý den, i když nepočítám ten krásný sýr, který jste si dali na oběd, v ústech vyrůstá vrstva bakterií zvaná plak. Tyto bakterie v době, kdy spíte, nerušeně bují, protože nemáte ústa plná jídla, které by je mátlo. Plak může vytvářet kyseliny, které pak ničí sklovinu zubů. Pokud tomuto procesu nezabráníte včas, pak se můžete těšit na návštěvu u zubního lékaře.

Odhalte svou zubní štětku

Svou zubní štětku byste měli považovat za svého nejlepšího přítele v boji se špatným dechem a zdravotními problémy v ústní dutině. Ale ne každá zubní štětka je stejná a ne každá vám poskytne optimální čištění. Důležité je vybírat tu správnou. U štětce se soustředte na tvrdost štětin, materiál a tvar štětcové hlavy. Tvrdost by měla být střední, ne tvrdá, aby nedošlo k poškození dásní. Materiál by měl být antibakteriální a hlava by měla být dostatečně malá na to, aby dosáhla na všechny zuby.

Technika broušení

Nyní k samotnému broušení, aneb k tomu, jak správně čistit zuby. Nebuďte lenoši, kteří jen tak na rychlo přejedou štětkou po zubech a pak se divejí, proč mají kaz. Pohyb zubní štětky by měl být od dásní ke zubu, nikoli naopak, aby jste nevtlačili plak zpět do dásní. Dbejte na polohu štětky, která by měla být pod úhlem 45 stupňů vůči zubu. Také byste neměli zapomínat na čištění jazyka, který je taky velkým útočištěm bakterií.

Přijměte výzvu tří minut

Mnoho lidí si čistí zuby jen tak na rychlo, ale dodržování tříminutového pravidla může významně zlepšit kvalitu vašeho úsměvu. Tato doba je potřebná k důkladnému vyčištění všech ploch zubů, dásní a jazyka. Pokud se vám zdá tři minuty dlouhá doba, zkuste si třeba zpívat písničku. Nejenže zpěv zlepší vaši náladu, ale také vám pomůže dodržovat potřebný čas.

Úsměv na závěr

Závěrem bych chtěl říct, že broušení zubů je klíčovou součástí ústní hygieny. Pokud chcete mít zdravý a krásný úsměv, pravidelné a správné čištění zubů by mělo být vaší prioritou. A také si pamatujte, že broušení zubů je jen začátek. Musíte také myslet na správnou výživu, pravidelné kontroly u zubního lékaře a především na to, abyste zuby nepřetěžovali sladkostmi a kofeinem. Takže si důkladně vyčistěte zuby, komu by se chtělo do zubní ordinace léčit se díru, pokud to můžete bez problému předejít.

Kontaktujte nás