Zdraví a wellness

Tetracyklinové zuby: Jak na ně pohlížejí zubaři

Odhalení tajemství tetracyklinových zubů

Ještě před několika desítkami let nebyla volba antibiotika tak široká jako dnes. Jedním z oblíbených preparátů byl tetracyklin, který byl považován za skvělý prostředek proti celé řadě infekcí. Bohužel, jeho vedlejším účinkem mohou být tetracyklinové zuby, což je v dnešní době pro mnohé velmi nepříjemný problém. Ale jak se na to dívají zubaři? Dnes se o tom budeme bavit a dozvíte se, jaké možnosti mají zubaři dnes pro řešení tohoto problému.

Tetracyklinové zuby: Co to vlastně jsou

Možná se ptáte, co vlastně tetracyklinové zuby jsou. Jde o stav, kdy jsou zuby po aplikaci tetracyklinu za určitých okolností permanentně zbarveny. Tato zbarvení jsou typicky žlutá, šedá nebo hnědá a mohou být nerovnoměrně rozložená po celé ploše zubu, což může být pro někoho velmi nepříjemné. Ledacos jsem se o tom dočetl a informoval se u zubařů, když jsem se teď rozhodl napsat tento článek.

Jak dochází k zabarvení tetracyklinem

No, to je opravdu zajímavý proces, který se skrývá za tímto zabarvením. Pokud tetracyklin podáváme v době, kdy se vyrábí zubní sklovina, může tetracyklin proniknout do skloviny a způsobit permanentní zabarvení. Sklovina je totiž velmi citlivá na všechny látky, které jsou v těle, a absorbuje je velmi snadno. Tetracyklin je navíc látkou, která dokáže usazovat se ve sklovině a zůstat tam velmi dlouhou dobu.

Jak zubaři tetracyklinové zuby léčí

To je další velmi zajímavé téma, o kterém se hodně diskutuje. A i já jsem se v této oblasti snažil trochu vzdělat a posbírat co nejvíce informací. Zubaři mají dnes na výběr celou řadu způsobů, jak se s tetracyklinovými zuby vyrovnat. Cesta k bělejšímu úsměvu může být samozřejmě delší, ale vždy je možné najít řešení, které bude pro pacienta ideální. Mezi možnosti patří například bělení zubů, použití kompozitních facií, zubních korunek nebo porcelánových facií.

Můj osobní příběh

Pokud to někoho zajímá, tak mohu říct, že i já mám svůj vlastní příběh související s tetracyklinovými zuby. Je pravda, že jako dítě jsem dostával tetracyklin kvůli častým zánětům. A jak to tak občas bývá, mám díky tomu zuby s nádechem do žluta. Nejdříve mi to vůbec nevadilo, vzal jsem to tak, jak to bylo. Ale jak jsem se dostal do dospělosti, horší to bylo. A tak jsem se rozhodl pro bělení zubů. Nejdřív jsem měl obavy, jak se to bude vyvíjet, ale nakonec se ukázalo, že to bylo dobré rozhodnutí. Moje zuby jsou teď mnohem bělejší a já se mužu smát bez obav.

Slovo na závěr: Jak tetracyklinové zuby ovlivňují kvalitu života

Tetracyklinové zuby nemusejí nutně znamenat konec světa, ale pokud se vám nelíbí jejich vzhled, může to ovlivnit vaši sebedůvěru a kvalitu života. Naštěstí existuje spousta možností, jak se s tím vyrovnat, takže pokud trpíte tímto stavem, určitě nezoufejte. Každý případ je jedinečný, takže nejlépe na tom budete, pokud se o své možnosti poradíte se svým zubařem. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, mějte na paměti, že hlavní je, abyste se cítili dobře se sebou samými. A jak říká můj Oskar, být sám sebou je to nejlepší, co můžete být. A to platí i pro vaše zuby.

Kontaktujte nás