Zdraví a wellness

Jak dlouho trvá výroba zubního můstku?

Přípravné procedury před výrobou zubního můstku

O tom, jak dlouho trvá výroba zubního můstku, se mě lidé často ptají. A po pravdě, není to tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejde totiž jen o samotný proces výroby můstku, ale o celkový proces, který zahrnuje lékařské přípravné procedury před jeho nalepením.

Přemýšlím nad tím, jak vlastně rozjet cestu k zubnímu můstku třeba při popíjení nedělního ranního kávového latte, zatímco Max, můj zlatý retrívr, spokojeně hřeje tlapky na sluníčku. A víte co? Je to komplexní proces plný drobných peciválných detailek, které nakonec tvoří velký obraz. Prostě jako puzzlíky.

Nejdříve musí zubař zhodnotit, zda je zubní můstek pro pacienta vhodný. Je to vůbec možné? Musí dojít k ošetření zubů, které můstek budou držet. A to může trvat den, týden, měsíc i rok – vše záleží na stavu pacientových zubů a na tom, jak rychle se pacient rozhodne pro zákrok.

Hned jak mi moje známá dentistka Markéta začala vyprávět o možnostech před samotnou výrobou, musela jsem vypnout. Její slova šla rychleji než můj mozek. A to je skutečně úsilí. Jak by řekla moje malá Silvie: "Maminko, ty máš v hlavě kuku!"

Zubní implantáty jako nosiče zubních můstků

Pomyslnou nosnou konstrukcí můstku jsou zuby, které jsou umístěny na obou stranách chybějících zubů. Tito "pilíři" mohou být přirozené zuby nebo implantáty. A jestliže pacient nemá dostatek vlastních zubů, musí se implantáty přidat - a to délku procesu ještě prodlouží.

Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že jsem byla úplně zaskočená, když mi zubařka sdělila, že bude muset vložit implantát. "Cože," zaprotestovala jsem. "Ale vždyť jsou to jen dva zuby!" Ale jak mi připomněla Markéta, zuby jsou jako dominové kostky - jeden padne a s ním padne i několik dalších.

Nicméně během procesu vkládání implantátů je nutné vyčkat alespoň 3 měsíce, aby došlo k jejich plné integraci do čelisti. To je cosi jako čekání na vianoční dárek - rozbalíte jej a pak zjistíte, že ještě několik měsíců musíte čekat, než jej budete moci použít. Frustrující? Ano, může být. Ale stojí to za to!

Měření a odlévání modelu zubů

Jakmile dojdeme k fázi, kdy jsou všechny potřebné zuby nebo implantáty připravené, přichází na řadu měření. Za účelem vytvoření perfektního zubního můstku je třeba získat přesný otisk pacientových zubů a dásní.

Jak jsem zjistila na vlastní pěst, toto měření se provádí speciální hmotou, která je poté odeslána do laboratoře, kde se pomocí ní odlévá model pacientových zubů. Tady začíná další čekání, tedy v mém případě další návštěvy kavárny na další latte s mým společníkem Maxem.

Toto měření a odlévání modelu trvá další dva až tři týdne. A pokud budete chtít můstek z porcelánu (tak jako já), tak to může být ještě o pár dní delší. Ale pokud chcete dosáhnout co nejlepšího výsledku, tak je důležité vydržet. A tak jsem to udělala. S každým douškem mé oblíbené kávy jsem se radovala, že jsem blíže k mým novým zubům.

Instalace zubního můstku

V poslední fázi, jakmile máme hotový zubní můstek, přichází na řadu proces instalace. To je ten moment, kdy se všechno spojí a pak, alespoň pro mě, přijde úleva. Tak jako když konečně dotvoříte to poslední puzzlíky a uvidíte celkový obraz.

Samotná instalace může trvat od 30 minut do 2 hodin, ale záleží na složitosti můstku a na kvalitě práce zubního technika. Ale když vám můžu poradit, tak hledejte kvalitu před kvantitou. Vždyť jde o vaše zuby!

Jak vidíte, celý proces výroby zubního můstku je poměrně komplexní a může trvat i několik měsíců. Ale výsledek stojí za to, věřte mi. Jsem teď naprosto spokojená se svými novými zuby a mohu se opět smát na celý svět - a to i s plnou pusou!

Kontaktujte nás