Zdraví a wellness

Jak často se chodí na kontrolu s rovnátky?

Jak často se chodí na kontrolu s rovnátky?

Rovnátka - Můj osobní příběh

Každý máme své vlastní zkušenosti s rovnátky, tak proč nezačít tím, že se s vámi podělím o mou? Není to tak dávno, co mě Lukáš vezl k ortodontovi kvůli mým prvním rovnátkům. A jsem si jistá, že jsem nebyla jediná dospělá, která do té ordinace téhož dne vešla. Začátek naší rodinné "ortho-cesty" byl přitom docela náhoda - Barbora, naše nejstarší, potřebovala rovnátka a my jsme se rozhodli, že je čas jdeme na to všichni dohromady. Když pak malý Samuel viděl, jak se nám všem zuby mění, chtěl taky rovnátka. "Já taky chci být jako Iron Man!" prohlásil, a já jsem se musela zasmát, protože věděla jsem, že určitě nemyslel Roberta Downeyho Jr., ale skutečný stroj.

Myslím, že je důležité sdílet tyto zkušenosti, protože mnoho dospělých by mohlo mít obavu z rovnátek, ať už kvůli bolesti, nákladům nebo tomu, jak vypadají. Ale pravdou je, že je to investice do vašeho úsměvu a cítíte se lépe, když víte, že děláte něco pro své zdraví. A co se týče těch kontrol, no, teď už vím, že mám už tak dost na práci s plánováním rodinných aktivit, péči o králíka Bambiho a papouška Kikiho, ale ty pravidelné návštěvy u ortodonta jsou pro nás prostě novou rutinou.

Struktura kontrol u ortodonta

Když se bavíme o kontrole s rovnátky, je důležité vědět, že se to neliší jen osoba od osoby, ale také podle druhu rovnátek, které máte. U nás v rodině to bylo docela zajímavé, protože Barbora měla tradiční rovnátka s drátky, zatímco Samuel měl rovnátka Invisalign a já sama jsem si vybrala keramická rovnátka. Každá z těchto možností má své vlastní dohodnuté plány pro kontrolu.

Obecně bych řekla, že kontrola ve většině případů probíhá jednou za 4 až 8 týdnů. U Barboriných rovnátek s drátky tyto kontroly probíhaly jednou za čtyři týdny. U mých keramických rovnátek jsem chodila na kontroly jednou za šest týdnů. Co se týče Samuela a jeho rovnátek Invisalign, tam byly kontroly stanoveny na jednou za osm týdnů. Samozřejmě, tyto intervaly jsou základní a ortodontista může rozhodnout o častějších kontrolách v případě komplikací nebo potřeby úpravy léčby.

Co očekávat během kontroly?

Není tomu tak dávno, co jsme s Lukášem seděli v čekárně při jedné z kontrol. Bylo fascinující vidět, jak se lidé chovají při těchto návštěvách. Některé děti byly nervózní, zatímco jiné vypadaly, že se těší na to, až si budou moci vybrat novou barvu elastik. Ale co vlastně během takové kontroly můžete očekávat?

Nejdříve se provede kontrola ústní dutiny a zubů, aby se zjistilo, jak se zuby pohybují a jaký je pokrok v léčbě. Prevence je také důležitá součást kontroly, takže se vyhodnotí i nové dýchací návyky, pozice jazyka a řečové vzory. Někdy může dojít k úpravě nebo výměně drátků nebo elastik. Kromě toho, pokud máte vyjímatelná rovnátka, jako byl případ Samuela, mohou se vyměnit i alignery.

Názor odborníka

Nejenže jsem matkou dvou roztomilých dětí a vlastníkem našeho králíka Bambiho a papouška Kikiho, ale také píšu o muškách a komárech ve své blogové křeči. Ale v této oblasti jsem laička, tak jsem se obrátila na odborníky. Proto jsem se sešla s naším rodinným ortodontem, panem doctor Černým, a položila mu pár otázek.

Podle něj je pravidelná kontrola rovnátek zcela nezbytná pro úspěšný průběh léčby. Také mi vysvětlil, že se kontrolné intervaly liší případ od případu. Ty nejčastější jsou mezi 4-6 týdny. Při těchto kontrolách se provádějí nezbytné úpravy, aby se zuby pohybovaly správným směrem. Pan doktor také zdůraznil, že je velmi důležité dodržovat kontroly a vaše vlastní péče o rovnátka doma má velký vliv na úspěch léčby.

Chodit na kontroly se rovnátky může někdy být otravné, ale vždy si vzpomeňte na to, proč to děláte. Pro ten dokonalý úsměv, který vám dodá sebevědomí a zdravější zuby a dásně. Takže, ať už je to pro vás nebo pro vaše děti, pamatujte na to, že je to všechno součást cesty k úsměvu, který si zasluhujete!

Kontaktujte nás