Zdraví a wellness

Co když nechodím k zubaři?

Důsledky nepravidelných návštěv u zubaře

Chápu, že někteří z vás nemají právě nejlepší vztah se svými zubaři. Kdo by také měl? Jsou to vždy ti, kteří nám vrtají v ústech a většinou to není nejpříjemnější zážitek. Ale na druhou stranu, bylo by asi na místě se zamyslet, co se stane, když k zubaři nechodím?

První a nejzřejmější je, že pokud nechodíte k zubaři, riskujete vývoj zubních chorob. Periodontitida, zánět dásní, kaz - to jsou jen některé z možných komplikací, které mohou vzniknout bez pravidelných kontrol. A víte co je na tom nejhorší? Tyto choroby se často neobjeví ihned. Mohou se vyvíjet pozvolna, aniž byste si jich byli vědomi, až do momentu, kdy je příliš pozdě...a to není vůbec vtipné.

Tajemství úsměvu bez rakoviny

Tušíte, co je dál na seznamu? Rakovina ústní dutiny. Ano, slyšíte dobře. Nepravidelné návštěvy u zubaře mohou vést ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny ústní dutiny. A tato nemoc je velmi zákeřná. Běžné zdravotní prohlídky mohou odhalit včasně probíhající rakovinu, která může být léčitelná, pokud je zachycena včas. Ale pokud nechodíte k zubaři, riskujete, že rakovinu neodhalíte včas a v důsledku toho se vaše šance na uzdravení výrazně snižují.

Daň za špičkový chrup

Na každou návštěvu u zubaře se dívám jako na investici do mého zdraví. Ano, na první pohled to může být drahé. Ale z dlouhodobého hlediska je udržování zdraví ústní dutiny mnohem levnější než léčení zubních chorob a dalších komplikací, které by mohly vzniknout. A věřte mi, že nic nepřekoná pocit, když si po ránu vyčistíte zuby a víte, že všechno je v pořádku. To je ten nejlepší start do dne!

Zachraňte své srdce, nechte si vyčistit zuby!

Věděli jste, že zdraví vašeho chrupu může ovlivnit i zdraví vašeho srdce? Ano, je to tak! Bakterie, které mohou způsobit zubní choroby, mohou vstoupit do krevního oběhu a ovlivnit tak vaše srdce. To může vést k různým zdravotním problémům, jako je například srdeční choroba. Pravidelné návštěvy u zubaře a ústní hygieny jsou tedy naprosto klíčové i pro vaše celkové zdraví.

Zapomeňte na bolest

Možná to zní ironicky, protože řada lidí má právě ze zubaře strach před bolestí. Ale pravda je taková, že pravidelné návštěvy u zubaře vám mohou ušetřit mnoho bolesti v budoucnu. Dnes je stomatologie na tak vysoké úrovni, že mnoho zákroků je dnes bezbolestných. Navíc, pokud chodíte na pravidelné kontroly, zubař může zachytit problém dříve, než se stane vážným a bolestivým. Takže kdo by nechtěl předejít bolesti?

A teď možná malý osobní příběh. Když jsem byla mladší, měla jsem hrozný strach z návštěvy u zubaře. Prostě jsem tam nechtěla jít. Ale jednoho dne jsem si uvědomila, že ta bolest, kterou pociťuji, když mám problémy se zuby, je mnohem horší než ten malý nepříjemný pocit, který mám při návštěvě zubaře. A od té doby chodím pravidelně na kontroly a musím říci, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy udělala.

Co si z toho tedy vzít? K zubaři se prostě chodit musí. Zdá se vám to nepříjemné? Možná. Ale věřte mi, že důsledky, které vás mohou potkat, když k zubaři nechodíte, jsou mnohem horší. Takže přestaňte zanedbávat své zdraví a začněte se o svůj chrup starat pravidelně. Vaše zuby vám to jistě poděkují!

Kontaktujte nás