Zdraví a wellness

Top 10 tipů, jak předcházet prasklinám na zubech.

Top 10 tipů, jak předcházet prasklinám na zubech

Zachovejte čistotu úst

První věc, na kterou chci upozornit, je důležitost ústní hygieny. Pokud chcete předcházet prasklinám na zubech, musíte jim věnovat zvláštní pozornost. Mytí zubů dvakrát denně, používání zubního nití, ústních vod a pravidelné návštěvy zubního lékaře jsou základem. A neříkejte mi, že nemáte čas! Všichni víme, jak je snadné to přehlédnout, ale věřte mi, je to důležité! Praskliny na zubech mohou být důsledkem zanedbání ústní hygieny. Je to jako s autem: pokud ho nebudete pravidelně servisovat, začne se rozpadat.

Přemýšlejte o tom, co jíte

Překvapilo by vás, kolik potravin může způsobit praskliny na zubech. Zkuste jíst potraviny, které jsou bohaté na vápník a fosfor, jako je mléko, sýr, jogurt, mandle a brokolice. Nepřehánějte to s kyselými jídly a nápoji. Citrusové plody, sodovky a další kyselé potraviny mohou erodovat zubní sklovinu a způsobovat praskliny. A nehledejte výmluvy! Zkuste výměnu cukroví za plátek sýra nebo sklenku vody místo pomerančové šťávy u snídaně. Víte, jak se říká: člověk je, co jí! Naše těla a zuby nejsou výjimkou.

Vyhýbejte se extrémním teplotám

Zkuste se vyhnout extrémním teplotám, pokud to jde. Chápu, že ledová káva v horkém létě nebo horká čokoláda v zimním chladu jsou lákavé, ale tyto náhlé změny teploty mohou způsobovat praskliny na zubech. Já sama jsem měla prasklý zub kvůli tomu, že jsem střídala zmrzlinu a horký čaj - nebylo to zrovna příjemné! A víte co je horší než prasklý zub? Neustálé bolesti zubů a návštěvy u zubního lékaře. Takže si raději dejte ledový nápoj nebo horký čaj, ale ne obě najednou!

Nekoušejte pevné předměty

Znáte ten pocit, když nemůžete otevřít lahev vody a pokoušíte se to zařídit pomocí zubů? Nebo když se snažíte rozlousknout ořech, ale nechce se otevřít? Rozumím tomu. Byla jsem na stejném místě. Ale pak jsem praskla zub a uvědomila jsem si, že to není dobrý nápad. Zub je vytvořen pro žvýkání jídla, ne pro kousání pevných předmětů. Pokud to uděláte příliš často, můžete skončit s prasklinou na zubu. A věřte mi, že je jednodušší otevřít lahev pomocí otvíráků než opravit prasklý zub!

Dodržujte správnou techniku čištění zubů

Další věc, kterou bych chtěla zdůraznit, je správná technika čištění zubů. Musíte být opatrní a pevní, ale ne příliš tvrdí. Pokud budete příliš tvrdí při čištění zubů, můžete poškodit zubní sklovinu a způsobit praskliny. Moje rada? Používejte kartáček s měkkými štětinami a čistěte jemně a důkladně. Pamatuji si, když jsem v dětství používala tvrdý kartáček a myslela si, že si důkladněji čistím zuby. Ale pak mi zubní lékař řekl, že si ničím zubní sklovinu. Od té doby používám měkký kartáček. Mojí moudrosti se ale Matěj rozhodně nesnaží naslouchat a je to boj o to, aby nepoužíval tvrdý kartáček. Určitě to znáte. Je to bitva, kterou musíme vyhrát pro zdraví našich zubů.

Udržujte ústní vlhkost

Všimli jste si někdy, že když jsou vám ústa suchá, jsou vaše zuby citlivější? Může se to stát i vám. Sucho v ústech může způsobit, že se vaše zuby stanou náchylnějšími na praskliny. Proto je důležité udržovat ústní vlhkost. Jak to udělat? Pijte dostatek vody, žvýkejte bezcukrovou žvýkačku a vyhněte se smaženým a slaným jídlům, které mohou ústa vysušit. Můj syn Matěj má rád slané tyčinky a musím ho neustále upomínat na pitný režim. Ale pokud to znamená zdravější zuby, stojí to za to!

Nosná ochrana

Chcete vědět, jak jsem si poprvé praskla zub? Bylo to při hraní fotbalu. Když jsem byla mladší, hrála jsem fotbal a bavilo mě to. Ale jednoho dne jsem dostala míč do obličeje a praskla jsem si zub. Bylo to bolestivé a nepříjemné. Od té doby nosím vždy ústní chránič, když sportuju. Je to jednoduchý a efektivní způsob, jak chránit zuby před prasklinami. Takže pokud jste sportovní nadšenec jako já, nezapomeňte na ústní chrániče. Jsou to malý detail, který může velkým způsobem chránit vaše zuby!

Praskliny na zubech mohou být bolestivé a nepříjemné, ale s těmito tipy můžete učinit kroky, aby jste jim předcházeli. Dodržováním hygieny, správnou stravou, opatrností při teplotních výkyvech, nesnažením se otevřít vše zuby, správnou technikou čištění zubů, udržováním ústní vlhkosti a ochranou zubů při sportování, můžete mít zdravé zuby bez prasklin. Jde o malé změny, které mohou mít velký dopad. Takže si pamatujte na tyto tipy a ukažte svým zubům trochu lásky!

Kontaktujte nás