Zdraví a wellness

Jak domácí metody mohou pomoci při odstraňování zubního kamene

Úvod do problematiky zubního kamene

Pomyslet na to, že každý den při ranním probuzení se můžeme potýkat s nevítanými hosty v našich ústech, nemusí být tím nejpříjemnějším zjištěním. Ano, mluvím o zubním kamenu. Ten nepříjemný tvrdý povlak, který se nenechá jen tak snadno odstranit. Tomáš mě vlastně nedávno upozornil na to, jak se můj jazyk stává stále bílejším a narůstá na něm ten nepříjemný bílý povlak. To byl pro mě signál zkusit nějaké domácí metody k odstranění zubního kamene a podělit se o mé zkušenosti s vámi.

A co to vlastně ten zubní kámen je?

Zubní kámen, neboli také zubní plak, je tvořen bílkovinami a bakteriemi, které jsou našim tělem produkovány ve slinách. Pokud ho neodstraňujeme pravidelně, tvrdne a stává se velmi nepříjemným a často i bolestivým problémem. Je to takový malý nepřítel, s kterým se pravidelně potýkáme a který dokáže způsobit nejen zápach z úst, ale také záněty dásní a v nejhorším případě i ztrátu zubů.

Domácí metody odstraňování zubního kamene

Naštěstí pro nás existuje několik domácích metod, které nám mohou pomoci tento problém zvládnout. Najdeme zde metody založené na použití přírodních surovin, jako jsou sóda bicarbona, olivový olej nebo citronová šťáva, ale také metody, kdy využijeme přípravky dostupné v každé lékárně, jako jsou ústní vody nebo speciální pasty na zuby. Je důležité zdůraznit, že tyto metody by měly být doplňkem k pravidelnému ústnímu hygienickému rituálu, nikoli náhradou za něj.

Sóda bicarbona a citronová šťáva

Na sódu bicarbonu jsem narazila při svém pátrání po domácích metodách odstraňování zubního kamene. Její použití je velmi jednoduché. Stačí jí namočit zubní kartáček a vykartáčovat si zuby jako obvykle. Sóda má lehký abrazivní účinek a dokáže tak odstranit povlak z povrchu zubů. Důležité je však být opatrný, aby nedošlo k poškození skloviny zubů. Tuto metodu nedoporučuji používat každý den, ale spíše jako doplněk k běžné péči o ústní dutinu.

Podobně jako sóda bicarbona, i citronová šťáva působí jako lehký abraziv. Navíc její kyselost dokáže rozložit zubní kámen. Stačí si jednoduše vykloktat ústa citronovou šťávou a poté si vykartáčovat zuby. Ovšem pozor, citron může mít na zuby opět abrazivní účinky a při častém používání může docházet k poškozování skloviny.

Zubní nit a ústní voda: základní hygiena v boji proti zubnímu kameni

Tomáš je velkým zastáncem zubních nití a ústních vod. Tyto produkty, dostupné v každé lékárně či drogerii, jsou zásadní při prevenci vzniku zubního kamene. Kvalitní zubní nit odstraní nečistoty a bakterie z mezizubních prostor, které běžný kartáček nedokáže dosáhnout. A ústní voda? Ta ničí bakterie, které zůstávají v ústech, a tím předchází tvorbě nového zubního kamene.

Jak na to jde Karel? Můj malý bojovník proti zubnímu kameni

Svého syna Karla jsem vychovávala tak, aby od malička dbal na své zuby. Odstraňování zubního kamene je pro něj naprostý standard. Pravidelně si čistí zuby po jídle, používá zubní nit a ústní vodu. A je to skvělý příklad pro nás všechny. Přece jen, předcházení je vždy lépe než léčení.

Závěr: zubní kámen naše přirozená součást, ale bojovat proti němu můžeme

Je důležité si uvědomit, že zubní kámen je přirozenou součástí našeho těla. To ovšem neznamená, že bychom mu měli dovolit, aby nás ovládal a způsoboval nepříjemnosti. Předcházejte vzniku zubního kamene pravidelným čištěním zubů, používáním zubní nitě a ústní vody a doplňte tuto péči o vaše ústní zdraví některou z domácích metod, které jsem vám zde představila. Nebojme se přiznat, že i my dospělí můžeme něco přiučit od našich dětí a jejich zdravotních návyků.

Kontaktujte nás