Zdraví a wellness

Význam dentální hygieny pro celkové zdraví

Základ zdravého úsměvu: Dentální hygiena

Stav našeho úsměvu je více než jen měřítkem povrchnosti. Je to zrcadlo našeho celkového zdraví a kondice. Naše bílé perly jsou nejen naše vizitka, ale také indikátor našich stravovacích návyků, životního stylu a sociálního statusu. Ale esenciální roli dentální hygieny pro naše celkové zdraví řada lidí často podceňuje. Proto vám chci v dnešním článku představit, proč se již nemůžeme spoléhat na našeho starého známého – zubní kartáč, a proč dentální hygiena musí být pro každého z nás prioritou.

Ústní dutina: Brána do našeho těla

Naše ústní dutina je místem, kde začíná cesta všech živin a nápojů, které konzumujeme. Ale je také místem, kde bydlí miliony bakterií. Některé z nich jsou pro naše zdraví nepostradatelné, jiné nám mohou způsobit značné problémy. Pokud necháme bakteriím volný průchod a nedbáme na správnou ústní hygienu, můžeme se brzy setkat s řadou zdravotních problémů.

Nepřehlížejte zubní plak

Zubní plak je tenký, konstantně rostoucí film bakterií, které se na povrchu zubů usazují. Jde o hlavní příčinu zubního kazu a parodontitidy. Zubní plak může být odstraněn pouze správným čistěním zubů a použitím zubního nitra. Pokud zubní plak zůstane dlouhodobě neodstraněn, může se přeměnit na zubní kámen, který je už doma nelze odstranit a je nutný zákrok odborníka.

Gingivitida a parodontitida: Otravní hosté, které nikdo nechce

Gingivitida je běžným zánětem dásní, který může přejít v parodontitidu – vážné onemocnění dásní, které může vést až k vypadávání zubů. Oba stavy jsou často způsobeny nedostatečnou dentální hygienou. Parodontitida je také jedním z faktorů, které mohou zhoršovat zdravotní stav lidí trpících cukrovkou.

Zuby a srdce: Nečekaná spojitost

Jste překvapeni? Ano, je dokázáno, že lidé s chronickým zánětem dásní (parodontitidou) mají vyšší riziko koronárních srdečních onemocnění. To je dáno tím, že bakteriální infekce v ústní dutině může zvýšit hladinu zánětlivých látek v těle, které mohou vést k tvorbě krevních sraženin.

Zdravý dech: Dárce dobrých vztahů

Ať už jde o obchodní jednání, schůzku s přáteli nebo romantické setkání, nikdo z nás nechce působit dojmem někoho, kdo má problémy s dechem. Právě dentální hygiena hraje kličkovou roli v prevenci zápachu z úst.

Dentální hygiena a těhotenství

Ženy v těhotenství by měly věnovat dentální hygieně zvýšenou pozornost. Hormonální změny v těle mohou způsobit síňování dásní a zvýšit riziko vzniku zubního kazu. Navíc některé studie ukázaly, že těhotné ženy s parodontitidou mají vyšší riziko předčasného porodu.

Jednoduché kroky k lepší dentální hygieně

Dentální hygiena není složitý proces. Stačí několik jednoduchých kroků, které by měly být součástí našeho každodenního života. K nim patří správné čistění zubů minimálně dvakrát denně, použití zubního nitra, pravidelné návštěvy zubního lékaře a správná strava bohatá na vitamíny a minerály.

K předchozímu bodu bych ráda dodala jednu vtipnou příhodu. Tomáš, můj milý manžel, kdysi při večerním čištění zubů zjistil, že nemáme zubní pastu. Rozhodl se tedy využít sůl, kterou měl po ruce. Ale, zdá se, že ho trochu unesla fantazie a místo malého špetičky soli nasypal celou hrst. Výsledek? Měsíce po této nehodě si stále pamatoval nepříjemný pocit hořících dásní a jazyka. A já se pořád nemohu přestat smát, když si na to vzpomenu.

Pokud tedy chcete mít zdravý úsměv a tím pádem i zdravé tělo, nepodceňujte svou dentální hygienu. A pokud vám někdy dojde zubní pasta, raději si na večer vypusťte čištění zubů, než byste sahali po soli. Moje rada za všechny peníze!

Kontaktujte nás