Zdraví a wellness

Jak se nebat jít k zubaři?

Jak se připravit na návštěvu u zubaře?

Stejně jako moje kočičí dáma Amálka, která má vrozený třetí oko pro nebezpečí, i mnozí z nás mají vrozený strach z návštěvy u zubaře. Dobrý předstih a příprava je však polovina vítězství. První krok překonání strachu začíná ještě před vstupem do ordinace. Připravte se na svou návštěvu. Vyberte vhodný termín, kdy budete mít dostatek času a nebudete muset nikam spěchat. Přemýšlejte pozitivně. 'Ano, půjdu k zubaři, ale rád se zbavím toho nepříjemného pocitu v ústech.' Nebo 'Ano, bude to možná nepříjemné, ale budu mít čisté a zdravé zuby'. Nevěstíte paniku, ani nemyslete na zlé předchozí zkušenosti. Zkuste jít s myšlenkou, že každá návštěva je jiná a lepší než ta předchozí.

Umění komunikace se zubařem

Možná se vám to zdá zvláštní, ale tak jako můj pes Oskar, který se snaží komunikovat se mnou pomocí svých očí a štěkotu, tak je důležité komunikovat se svým zubařem. Vysvětlete zubaři, jak se cítíte. Pro zubaře je důležité pochopit vaše obavy a pomoci vám je překonat. Zubař může využít různé metody, jak vás uklidnit. Může to být třeba hudba, výhled z okna nebo jen příjemný rozhovor. Pokud cítíte strach, řekněte to. Je lepší se o svých obavách otevřeně bavit a hledat společně s odborníkem řešení. Nemyslete na to, jako na něco negativního, ale jako součást procesu získání zdravých a hezkých zubů.

Technika hlubokého dýchání

Technika hlubokého dýchání je univerzální způsob, jak ovládnout strach a nervozitu. Představte si, že jste na krásné pláži a slyšíte šum mořských vln. Uvolněte se a dýchejte zhluboka. Potom si představte, že tento klidný pocit přenášíte do ordinace zubaře. Pamatujte, že to není žádná magie, ale cvičení, které si vyžaduje trpělivost a praxi. Ale věřte mi, že stojí za to. Abych vám to názorně představil, mám pro vás příběh z mého života. Nedávno jsem musel jít k zubaři kvůli vytrhnutí zubu moudrosti. Byl jsem nervózní, ale snažil se jsem uklidnit pomocí hlubokého dýchání. Když jsem uvnitř ordinace začal dýchat zhluboka, ucítil jsem, jak se mi ulevuje a jak se mi zlepšuje nálada.

Výběr správného zubaře

Možná se to nezdá důležité, ale výběr správného zubaře je klíčový faktor v překonání strachu. Najděte si zubaře, se kterým se cítíte dobře, který je chápavý a vstřícný. Poraďte se s přáteli a rodinou, koho navštěvují oni. Mrkněte na recenze online. Buďte výběrčí. Můj zubař je například super týpek, který mi vždy poví nějakou příhodu ze svého života, aby mě odreagoval. Není nad to, když máte k zubařovi také určitý osobní vztah, a není to jen o odborné stránce věci.

Zdravé zuby = menší důvod k obavám

Správná péče o zuby doma je krokem k překonání strachu z návštěvy zubaře. Pokud si budete správně čistit zuby a provádět dentální hygienu, pravděpodobnost potřeby návštěvy zubaře se výrazně sníží. Vzpomeňte si na to, jak pečujete o své mazlíčky. Když se staráte o svého pejska Oskara a kočičku Amálku, nedáváte jim jen jíst, ale i čistíte jim srst, kontrolujete oči a očišťujete zoubky. Stejné by to mělo být i s vašimi zuby. Pravidelné čištění zubů a dentální hygiena je jako bránit se před nepřítelem. Špatně vyčištěné zuby jsou jako otevřené dveře pro bakterie a problémy. Dbať na své zuby znamená mít menší důvod k obavám při návštěvě zubaře. Čisté a zdravé zuby mohou být vaším nejlepším obranným štítem.

Kontaktujte nás