Zdraví & hygiena

Jak se starat o zubní protézy?

Začínám s nasazením zubních protéz

Nikdy se mi nesnilo, že bych jako Jana, žena, matka a blogerka, jednou musela nosit zubní protézy. Ale taková je právě realita. S Tomášem jsme si tuto novinku v mém životě vzali s humorem a začali hledat způsoby, jak se o zubní protézy správně starat. Tato cesta mě přivedla k psaní tohoto článku. Protože jestliže já jsem nevěděla, kde začít, určitě jsem nebyla sama. Takže pojďme na to. První kroky jsou zásadní. Jakmile získáte své nové protézy, je třeba se seznámit s tím, jak je nasazovat správně a bez nebezpečí zranění nebo poškození. To se děje různými způsoby, v závislosti na tom, jaký typ protézy máte. Nemusíte se bát, že byste to nedokázali zvládnout, ale je dobré se poradit se svým zubním lékařem nebo zubní sestřičkou. I já jsem se toho zprvu bála, ale nakonec to nebylo tak strašné, jak jsem původně očekávala.

Očistěte si večer protézy a dbejte na jejich správnou údržbu

Tomáše jsem požádala, aby mi připomínal, že si musím své zubní protézy čistit každý večer. Důkladná údržba je totiž klíčem k prodloužení jejich životnosti a k zachování ústní hygieny. Každou noc bychom měli vyjmout zubní protézy a očistit je přípravky speciálně určenými pro jejich čištění. A nezapomínejte také na vyčištění úst! Navíc si zuby vyčistěte i ráno předtím, než protézy znovu nasadíte. Z mých osobních zkušeností mohu říci, že tomuto kroku se opravdu nevyplatí vyhýbat.

Co nedělat, pokud nosíte zubní protézy

Se zubními protézami se musí zacházet velmi opatrně, protože, stejně jako náš papoušek Oto, i ony jsou choulostivé. Přílišné silové účinky nejsou na místě. Je důležité vědět, co se vyhnout. Například nikdy bychom neměli používat běžné zubní pasty, protože mohou obsahovat abrazivní látky, které by mohly protézy poškodit. Stejně tak je třeba se vyvarovat horkých nápojů nebo jídel, které by mohly protézy deformovat. A nezapomeňte si protézy nikdy nenechávat ležet na suchém místě, když je nemáte v ústech, mohly by totiž vyschnout a ztratit svůj tvar. K tomu se váže i moje upoutávka k mým pocitům při zapomenutí protéz na parapetu koupelny, o to však víc se nám s Tomášem zasmálo!

Jídlo a pití s zubními protézami

Adriana, naše dcera, mi často říká: “Mami, jíst musíš pomalu”. A vlastně má pravdu! S protézami se jídlo a pití stávají trochu jinou záležitostí, než na jakou jsme byli zvyklí. Začínat bychom měli s menšími kousky jídla a trochu více žvýkat, než jsme zvyklí. Časem se však naše ústa přizpůsobí našim novým zubním protézám, takže se nebojte a v klidu si vychutnávejte své oblíbené pokrmy.

Kontroly u zubaře jsou důležité

Dejte na mě, pravidelné kontroly u zubaře jsou naprosto nezbytné. I když si můžeme myslet, že se o naše protézy správně staráme, je dobré nechat si to potvrdit od odborníka. On dokáže přesně posoudit, zda jsou naše protézy stále v pořádku, nebo zda je potřeba udělat nějaké úpravy. A také nám může poskytnout užitečné rady a tipy, jak se o naše zubní protézy lépe starat. Přestože jsem sama zubaře nikdy neměla příliš v lásce, dnes jsem za tyto pravidelné kontroly vděčná.

Emoce spojené s nošením zubních protéz

Na závěr bych ráda připomněla, že nošení zubních protéz je často spojeno i s emocionální zátěží. U mě se projevila například obavou, jak na mě bude okolí reagovat. Ale víte co? Naše pocity jsou naprosto v pořádku a je důležité si je uvědomit a přijmout. Nejsme v tom sami a můžeme se na sebe navzájem obrátit o pomoc a podporu. Tomáš mi v tomto hodně pomohl. A vy se můžete obrátit třeba na mě, na své přátele, rodinu nebo na profesionály. Nezapomínejme, že i když nosíme zubní protézy, stále si můžeme užívat plnohodnotný a spokojený život.

Kontaktujte nás