Zdraví a wellness

Jak dlouho bolí nová korunka?

Můj osobní zážitek s novou korunkou

Dovolte mi vyprávět o svém prvním setkání s korunkou, což je epizoda, která je ze 40% pravdivá, ale 100% zábavná. Bylo to jako první rande, ale bez svíček, romantické hudby a dobrého vína. Byla jsem v křesle u zubaře a upřímně řečeno, má nervozita byla na vrcholu. "Je to bolestivé?" zeptala jsem se svého zubaře, zatímco se v mé mysli honily obrazy hororových scén z filmů o zubařích. "Neboj, Eliško, nebude to tak špatné," uklidňoval mě s úsměvem.

Abych byla upřímná, celý proces byl méně dramatický, než jsem předpokládala. Ale jak dlouho bolí nová korunka? No, po pravdě řečeno, to záleží na několika faktorech. Možná je tu otázka citlivosti každého z nás, stavu dásní a zubů, kvality materiálu korunky a dovedností zubaře. Následný průběh může být rozmanitý, ale věřte mi, není to tak strašné, jak to může zpočátku vypadat.

Proč se může po nasazení korunky objevit bolest?

Možná se ptáte, proč vůbec bolest přichází po nasazení korunky? Je to způsobeno tím, že vaše tělo reaguje na cizí těleso. Korunka je v podstatě umělý zub, který je na místo původního zubu připevněn. Toto mění dynamiku a tlak v ústech, a tvoří nové prostředí, ke kterému si musí vaše dásně a celé ústní dutina zvyknout.

V tomto procesu je naprosto normální, že můžete zažívat určitou dobu nepohodlí nebo dokonce bolest. Ale zvědavý králík Bambi zde skáče s otázkou: "Jak dlouho?" A papoušek Kiki zase opakuje: "Jak dlouho, jak dlouho?"

Jak dlouho trvá zvykání si na novou korunku?

Obecně vzato, citlivost a nepohodlí po nasazení korunky by mělo odeznít během dvou až tří týdnů. Prvních pár dní můžete mít dojem, že korunka je trochu divná. Měla jsem pocit, jako bych si v ústech nosila malou koule bavlny. Ale postupem času se tento pocit ztratí a korunka se stane součástí vás, tak jako Bambi a Kiki jsou součástí mé rodiny.

Pokud se bolest nezlepší, měla byste se obrátit na svého zubaře. Možná budete potřebovat upravit korunku nebo se vám může objevit nějaký komplikace. Ale nebojte, většina lidí se na korunky zvykne bez jakéhokoliv problému.

Tipy a triky jak zvládnout bolest po nasazení nové korunky

Slíbila jsem vám nějaké tipy a triky, jak zvládnout bolest po nasazení nové korunky a držím svůj slib. Moje první doporučení je nezoufejte. Není to tak špatné, jak to může zpočátku vypadat. Bolest je dočasná a pomine. Když mi byla náhodou korunka zasazena, bál jsem se, že budu muset dělat radosti jen tekutým potravinám a vodě, ale nakonec jsem si mohla užít své oblíbené jídlo bez problémů.

Druhým tipem je dodržování správné ústní hygieny. Čištění zubů a úst je důležité pro rychlé hojení a přizpůsobení se nové korunce. A nakonec, pokud cítíte potřebu ulevit od bolesti, můžete se uchýlit k lékům proti bolesti. Ale pamatujte, že ty byste měli používat jen po konzultaci se svým zubařem.

Nová korunka může být zpočátku trochu nepříjemná, ale s trochou trpělivosti a péče se stane součástí vašeho každodenního života. A nezapomeňte, že korunka je tu k tomu, aby vám pomohla chránit a uchovat vaše zuby, což je důvod, proč si zaslouží naši lásku stejně jako naši mazlíčci Bambi a Kiki.

Kontaktujte nás