Zdraví a wellness

Jak chránit zuby po vyjmutí rovnátek: Osobní zkušenosti a tipy

Význam pořádné péče o zuby po nošení rovnátek

Pamatujete si tu úlevu a radost, když vám po letech doktor konečně sundal rovnátka a vy jste se poprvé podívali do zrcadla na svůj úžasně rovný úsměv? Jaký nádherný pocit to byl! Ještě si přesně vzpomínám, jak jsem si hladila jazykem po hladkých zubech a cítila jsem se jako hvězda z reklamy na zubní pastu. Ale tento vítězný moment možná trval jen do chvíle, než jsem si uvědomila, že se musím o ty nově vyrovněné zoubky také pořádně starat, abych je nezničila. Kéž bych tehdy věděla, co všechno mě čeká!

Častokrát přehlížíme, že rovnátka nejsou jen nástrojem na dosažení krásného úsměvu, ale také znamenají závazek. A ten závazek opravdu nekončí ve chvíli, kdy vám ortodont sundá kovový úsměv. Spíš naopak – to je ta chvíle, kdy se skutečná práce na ochraně svého úsměvu teprve začíná. Jsou tam pasti a nástrahy, kterým musíte čelit s kartáčkem a dentální nití v ruce jako statečný rytíř ve svém hradu plném cenných pokladů.

Základy správné orální hygieny

No tak dobře, vrhněme se do tajů orální hygieny, jakoby přímo ze středověkého rytířského příběhu – ale bez draků a zlovolných čarodějů. Ale vážně, péče o zuby pro mě vždycky byla otrava. Kartáčkování, nitění, kontrola u zubaře... Ale když jsem si uvědomila, že je to všechno pro mé dobro a abych si udržela ten krásný úsměv, který mi rovnátka daly, motivace přišla sama. A tak jsem se každé ráno a večer vrhla na svou rytířskou výzbroj – zubní kartáček, pastu a nit – s odhodláním této bitvě čelit jako pravá hrdinka.

Myslela jsem si, že po sundání rovnátek už bude údržba úsměvu hračka. Ale opak byl pravdou – zjistila jsem, že když máte rovné zuby, tak se na ně lépe lepí plak a bakterie. No není to paráda? A tak místo abych si vyrazila na oslavu konečně rovných zubů, začala jsem objevovat všechny ty speciální kartáčky na mezizubní prostory a pasty s extra fluoridem, co mě měly ochránit před kazem. A pochopitelně, že stále hledám tu nejlepší techniku kartáčkování. Jeden mává kartáčkem ze strany na stranu, jiný nahoru a dolů, zase jiní dělají malé kruhy. No řekněte, není to jako různé šermířské styly?

Pravidelné návštěvy u zubaře

S příběhem ale nekončíme. Protože co je to za rytířku, která se nechává ošetřovat svým věrným léčitelem? Já si pamatuji, když jsem po sundání rovnátek měla pocit, že už nemusím zubaře vidět nikdy. Ha! Jak jsem se spletla. Pravidelné kontroly jsou naprosto klíčové. Jako naši léčitelé ve středověkých pověstech, zubaři kontrolují stav našeho úsměvu, jestli náhodou není nějaký ten zákeřný drak-kaz, který se snaží pokazit celou báseň. A nezapomeňme na profesionální čištění, které je jako kouzelná voda schopná smýt všechno zlé, co se na zubech nahromadilo.

Ano, já vím, tátaření zubního kamene není zrovna příjemné a často to zní jako nekonečný souboj mezi dobrem a zlem, ale je to prostě nutné. I já jsem musela pochopit, že každých šest měsíců se musím objednat na tu hrůzu. A vždycky si říkám, že tohle bude naposledy, že si odteď budu zuby čistit tak důkladně, že se mi zubní kámen už vůbec neudělá. Ale pochopitelně, že pak přijde ta chvíle, kdy si uvědomím, že je na čase – zase – vymýtit zlé síly z úst a zajít k léčiteli... zubaři, samozřejmě!

Stravovací návyky po rovnátkách

Nyní ale přejdeme k epopeji jménem stravovací návyky. Víte, že rovná zoubková armáda má svá pravidla a ne každý kousek jídla se k ní hodí jako rukavice na ruku? Když jsem měla ještě rovnátka, byla jsem na diětě od zubaře – žádné oříšky, tvrdé bonbóny, žvýkačky. A přiznávám, že ten seznam zakázaných delikates byl u mě vyrytý do paměti jako desatero.

Ale po sundání rovnátek? Jako by se všechny brány lahůdek otevřely a já byla volná prchat tomu všemu vstříc jako opeřená – a dobře rovnatka vycvičená – ptáčka. Jenže, ono to zas tak jednoduché není. I bez rovnátek musíte dávat pozor na to, co jíte, abyste si nezničili zuby. Já osobně jsem si musela dát pozor na sladké. Ty čokoládky a bonbóny, co se po té dietě zdály tak nevinné, najednou byly jako lákavá past. A kyselé potraviny? Ty jsou údajně jako acidové deště pro zoubkovou krajinu. Takže než jsem si udělala radost nějakým tím citronem nebo dresinkem, musela jsem si připomenout, že krásný úsměv chci udržet, ne zničit.

Nezbytnost retainers a jejich správná péče

V sedle mého zubního příběhu se objevují také retainery – ti malí strážci, co mají za úkol držet zuby tam, kam je rovnátka posunula. Budu upřímná, když mi byly retainery poprvé představeny, měla jsem z nich smíšené pocity. Na jedné straně jsem byla nadšená, že mi pomohou udržet mou nově vyrovnanou hradbu zubů na správném místě. Ale na druhé straně bylo poměrně vyčerpávající si představit, že budu zase něco nosit na zubech.

Retainery jsou ale skutečně klíčovým faktorem v dlouhodobém zachování rovných zubů. Nakonec jsou to naši tiší spojenci v boji proti posunu zubů zpět. Já osobně jsem se musela s retainery smířit a naučit se je čistit jako šperky – opatrně, ale důkladně. Zařadila jsem si je do svého denního rituálu jako malé talismany, které mi pomáhají chránit příběh mého úsměvu. A i když občas přijdou chvíle, kdy je chci hodit za hlavu – přiznejme si, občas ta gumová vůně retaineru není zrovna nejlepší vůně na světě – tak mi moje čest říká, že nemohu – ať se stane cokoliv, musím je nosit dál.

Výběr správných čisticích prostředků

S naleštěným brněním a ostrým mečem jde každý rytíř odvážně do boje, a stejně je to i s námi a našimi zuby. Jistě, tož si pojďme povídat o zubních kartáčcích a pastách jako by byly naše zbraně. Já jsem vždycky měla slabost pro tu nejnovější zubní technologii – elektrické zubní kartáčky s časovačem, pasty s nejnovějšími výzkumy pro zesílený sklovinu a vším možným, co slibuje mému úsměvu jen to nejlepší.

Ale není zubní kartáček jako zubní kartáček. Zjistit, který je opravdu váš rytíř v zářivém brnění, to chce čas a trpělivost. Víte, kolik různých typů štětin a hlavic existuje? Víte, co všechno vlastně ty štětiny dělají? Já jsem byla vyzkoušet tolik typů, že bych mohla založit vlastní muzeum zubních kartáčků. A co teprve zubní pasty? Ta, která slibuje bílé zuby, nebo ta, co je pro citlivé zuby? A co fluorid? A co chutě? Mint, ovocná, mořská sůl (ano, i to existuje!)? Chození do drogerie za čisticími prostředky se pro mě stalo jako výběr magických lektvarů na tržišti v nějakém fantasy příběhu. Člověk se zkrátka musí naučit četbu mezi řádky a rozpoznat, co jeho zuby potřebují – je to jako najít správný recept na elixír mládí pro svůj úsměv.

Správné techniky čištění zubů

A tady se dostáváme k té pravé šermířské dovednosti, tedy technikám kartáčkování. Asi si myslíte, že uchopit kartáček a machrovat s ním před zrcadlem je dětská hra, že? No tak to vás musím vyvést z omylu – kartáčkování je umění a od toho, jak ho ovládáte, závisí zdraví vaší zubní říše. Já třeba dlouho valčila se správným úhlem držení kartáčku a naprosto uznávám, že v tom pravidlu 45 stupňů k dásním je něco až mystického.

Pro mě, jako laika ve velké zubní válce, bylo naprosto osvobozující, když mi můj zubní léčitel – promiňte, zubař – ukázal správný postup. Můžete machrovat se vší tou zubní arzenálou, co doma máte, ale pokud váš šerm s kartáčkem nenapáchne to pravé zubní dobro, jsou to všechno jen prázdné rituály. Po léta jsem šermovala s kartáčkem

Kontaktujte nás