Zdraví a krása

Fazety na zuby: Jak se připravit na zákrok

Rozumíme fazetám

Nedávno jsem se dostala do situace, kdy jsem se začala zabývat tématem fazet na zuby. Ne, nebylo to pro mne, ale pro mého syna Dominika. Najednou jsem stála před řadou otázek: Je to bezpečné? Jak bude průběh zákroku? A co údržba? A tak jsem se pustila do výzkumu, abych pro Dominka našla nejlepší řešení. Dnes bych vám ráda předala své zkušenosti a informace, které jsem zjistila.

Co jsou to vlastně fazety?

Pokusím se vám vysvětlit, co fazety vlastně jsou, anebo jak se s nimi lékaři vypořádávají. Fazety jsou v zásadě tenké plátky materiálu, většinou keramiky, které se přilepí na přední stranu zubu. Vlastně si lze představit, že to je taková malá maska pro váš zub. Je to způsob, jak vylepšit vzhled zubů, ať už jde o barvu, tvar nebo velikost.

Podívejme se pod pokličku procesu

Dalším krokem je pochopit, jak tento zákrok probíhá. Upřímně řečeno, to mě děsilo nejvíc. Jakmile jsem ale pochopila, že jde o relativně jednoduchý proces, můj strach opadl. Zubař nejdříve odstraní malou vrstvičku skloviny, aby uvolnil místo pro fazetu. Pak se na zub nanesou speciální lepidla a na to se přilepí fazeta. Zní to jednoduše, že? Ale musíme vzít v úvahu, že je to zákrok, kde je důležitá preciznost a profesionální přístup specialisty.

A co po zákroku?

Nenechte se mýlit, po zákroku sice přijde období uzdravení a adaptace, ale údržba fazet není nijak odlišná od běžné péče o zuby. Pouze je důležité se vyhnout některým aktivitám, které by mohly fazety poškodit, jako je například kousání pevných potravin či používání zubů jako nástroje (což byste neměli dělat ani s vašimi vlastními zuby!).

Velké rozhodnutí: Kdy jsou fazety tím pravým řešením?

Poté, co jsem se dozvěděla všechny tyto informace, musela jsem rozhodnout, zda je to to pravé řešení pro Dominika. Fazety nejsou pro každého. Pokud máte špatné zuby, pravděpodobně budete potřebovat rozsáhlejší zákrok. Fazety jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zlepšit vzhled svých zubů - zdá se, že jsou v tomto případě neinvazivní a efektivní volbou.

Ale jak si být jistý?

Nakonec, jak si můžete být jisti, že jsou fazety tím pravým řešením pro vás, nebo v mém případě pro Dominika? Nejlepší je hovořit s vaším zubařem. On vám může poradit, zda jsou fazety správnou volbou pro váš konkrétní případ. Ale všechny tyto informace vám pomohou být připraveni na toto rozhovoru a vědět, co od fazet očekávat.

Lepší příprava pro měně stresu

S výše uvedenými informacemi jsem se cítila mnohem více připravená na tento zákrok a to mi pomohlo být mnohem méně napjatá. Bez tohoto výzkumu bych byla ztracená a zbytečně vystresovaná. Vím, že to není pro každého snadná volba, ale pro Dominka to byla ta pravá. A pokud se právě vy rozhodujete, zda jsou fazety pro vás, doufám, že vám tento článek pomůže se rozhodnout.

Kontaktujte nás