Zdraví a wellness

Kdy hradi pojišťovna rovnátka?

Kriteria, podle kterých pojišťovna rovnátka hradí

Při rozhodování o tom, zda si nechat nasadit rovnátka, může být finanční stránka záležitosti velkým problémem. Stojí rovnátka výrazně více, než kolik si může dovolit průměrný Čech? Existují situace, kdy pojišťovna rovnátka hradí? Jakých kritérií se pojišťovna drží při rozhodování, zda rovnátka uhradí? Nejsem expertka, ale pokusila jsem se zjistit, jak to s tím všechno vlastně je. Moc jsem se nasmála, když jsem si představovala mého králíka Pepu s rovnátky. Ale i králíci mohou mít problémy se zubama... A znáte to, když člověk nemůže spát a přemýšlí o všem možném? Tak mi při jedné takové noci napadlo: Hele, a jak je to vlastně s pojišťovnou a rovnátky? No a tak jsem se do toho pustila.

Možné varianty úhrady rovnátek pojišťovnou

Abych byla úplně upřímná, není to tak, že by pojišťik udělal radost a plně uhradil celou sumu, kterou stojí rovnátka. Momentálně se v České republice pohybujeme tak, že zdravotní pojišťovny přispívají na rovnátka pouze v případech, kdy je jejich nasazení životně důležité. Například pokud se jedná o těžké vadné postavení zubů a čelistí, které by mohlo výrazně ohrozit nebo omezit kvalitu života pacienta. Ale jak to vypadá s rovnátky na andulku, to jsem nenašla. A to nám doma Barča pořád láme zobákem ořechy.

Takže pokud vás trápí 'jen' estetické problémy - tedy že se vám nelíbí, jak vypadají vaše zuby - vězte, že pojišťovna vám rovnátka nezaplatí. Na druhou stranu, v případech, kdy je potřeba nasazení rovnátek z medicínského hlediska, zdravotní pojišťovny se obvykle podílejí na nákladech.

Proces úhrady pojišťovnou a potřebné dokumenty

Pokud ortodont rozhodne, že nasazení rovnátek je nezbytné, začne proces, při kterém se snažíte o úhradu od zdravotní pojišťovny. Jedním z prvních kroků je vyplnění žádosti o úhradu. Tento dokument musí obsahovat detailní zprávu od ortodonta, který vás léčí, stejně jako rentgenové snímky a fotografie úst a zubů. Tuto žádost pak zašlete své zdravotní pojišťovně k posouzení. Sotva se o tom píše, ale i tenhle proces může být docela náročný. Alespoň že máme doma Pepu, který nám dělá radost a odlehčuje stresové situace.

Pojišťovna pak zhodnotí žádost a rozhodne se, zda náklady na rovnátka uhradí nebo ne. Mějte na paměti, že proces schválení může trvat několik týdnů. Pokud pojišťovna rozhodne, že úhradu neposkytne, máte možnost podat odvolání. To znamená, že budete muset předložit další důkazy o tom, že nasazení rovnátek je skutečně nezbytné. Nebojte se o to požádat svého ortodonta. Každý zdravotnický profesionál by měl rozumět tomu, jak stresující může být tento proces, a měl by vám být nápomocen.

Jak můžete zvýšit šance na úhradu pojišťovnou?

Pokud máte v plánu nasadit si rovnátka, alespoň nějakou část ceny byste rádi měli uhradit zdravotní pojišťovnou, měli byste vědět několik věcí. První věc, kterou musíte udělat, je konzultovat vše s vaším ortodontem. Jakékoli lékařské rozhodnutí musí být podložené a zaznamenané, a samozřejmě, ortodont má praxi a zkušenosti s tím, jaký typ dokumentace je potřebný pro pojišťovny.

Předpokládám, že stejně jako já i vy máte radši srozumitelné a jednoduché vysvětlení věcí, proto se pokusím o přehledný sumář: Aby se zvýšila šance na úhradu rovnátek pojišťovnou, je třeba zajistit podrobnou dokumentaci o stavu zubů a důvodů proč je nasazení rovnátek nutné. Navštivte svého zubaře a nechte se odkázat na ortodonta. Pak vše proberte se svým ortodontem. Je toho dost co musíte udělat, ale pamatujte, že při tom všem jste na cestě k rovným a zdravým zubům.

Kéž by takhle všechno lékařské fungovalo přehledně a jednoduše jako péče o zvířátka. Víte, když Pepu bolí zoubek, tak jej prostě odvezeme k zvěrolékaři a ten jej vyléčí. A vždyť i Barča má svůj pravidelný zdravotní check-up. Tak snad jednou dojdeme i v našem zdravotnictví k takové přehlednosti a jednoduchosti.

Přesto všechno, držím vám palce, pokud se chystáte na tento nelehký proces s pojišťovnou. A pamatujte, zdravé zuby jsou důležité pro celkové zdraví a neměli bychom na jejich péči šetřit.

Kontaktujte nás