Zdraví a wellness

Jak zubní plak ovlivňuje zdraví vašich dásní?

Co je to zubní plak a proč na něj musíme dávat pozor?

Všichni máme tušení, co je to zubní plak, ale dovolte mi osvětlit situaci o něco více. Zubní plak je biofilm nebo hromada bakterií, které se tvoří na povrchu zubů, když škrob a cukry v potravinách reagují s bakteriemi přítomnými v ústech. Tyto bakterie se pak živí těmito cukry a tvoří kyseliny, které mohou způsobit zubní kaz a také zánět dásní.

Na mém psovi Maxovi jsem to vždy viděl jako na nepříjemnou součást života. Každý večer tak trochu bojujeme s kartáčováním zubů, ale to je cena, kterou jsme ochotni zaplatit za zdravý úsměv. Jsem si jistý, že každý, kdo má zvíře, může souhlasit, že zubní zdraví je důležité, ať už máte psa, kočku nebo třeba papouška.

Proč je důležité se plaku zbavit?

Zubní plak je hlavní příčinou zubního kazu, zánětu dásní a parodontálních onemocnění. Kyseliny produkované bakteriemi v síře zubního plaku mohou postupně rozkládat zubní sklovinu a vést k zubnímu kazu. Pokud plak není pravidelně odstraňován, může se ztvrdnout a stát se zubním kamenem. Když k tomu dojde, je téměř nemožné plak odstranit pouhým čištěním zubů a je nutná návštěva zubaře.

Abych se k tomu postavil čelem, každý den strávím dobrých 15 minut čištěním zubů - mých i Maxových. A musím říct, že je to čas, který je dobře vynaložený. Ještě jsem nikdy neměl větší problém s dásněmi a Max taky ukazuje bílé tesáky jak piráňa.

Jak zubní plak ovlivňuje zdraví dásní?

Zubní plak je hlavní příčinou gingivitidy, což je začátek parodontálního onemocnění. Pokud je plak neprodleně odstraněn, může vyvolat zánět a krvácení dásní. Postupně může dojít k odloučení dásní od zubu, což vytváří tzv. "parodontální kapsy". Tyto kapsy jsou místem, kde mohou bakterie prosperovat a způsobovat další škodu.

Jednou jsem se setkal s mužem, který měl vážné potíže s dásněmi. Byl to příjemný chlapík, ale jeho ústa byla neustálým bojištěm. Po rozhovoru s ním mi bylo jasné, že plak byl jeho velkým nepřítelem. Byla to pro mě další připomínka, jak je důležité o své zuby a dásně pečovat.

A co takový špatný dech?

Špatný dech je další nepříjemnou stránkou zubního plaku. Bakterie v síře plaku přeměňují zbytky jídla a cukr na kyseliny, které nejen poškozují zuby a dásně, ale také způsobují nepříznivý zápach.

Můj dobrý kamarád byl vždycky známý tím, že má špatný dech. Byl to ten typ člověka, který by na vás fouknul, a vy jste věděli, že jste právě zažili něco hrozného. Až po delší době se dozvěděl, že hlavním viníkem je zubní plak. Od té doby se jeho dech zlepšil o 180 stupňů.

Bojujte proti plaku: Čištění, nitě a ústní voda

Důkladné čištění zubů kartáčkem a pastou dvakrát denně je nezbytné k odstranění plaku. Použití zubní nitě k vyčištění mezizubních prostor a ústní vody pro dosažení těžko přístupných míst je rovněž důležité. Tahle trojice - kartáček, pasta a zubní nit - tvoří tým superhrdinů, kteří bojují proti zubnímu plaku.

Max a já jsme velmi pečliví ve své denní rutině pro ústní hygienu. A když mám pocit, že se mi nechce, vzpomenu si na muže s dásňovým problémem a mého kamaráda s špatným dechem. Pak mi dochází, jak důležité je zdraví mých úst.

Pravidelné kontroly u zubaře - zlatý standard

A samozřejmě, pravidelné kontroly u zubaře jsou také klíčem k prevenci onemocnění dásní pomocí detekce a odstranění zubního plaku a zubního kamene. Pokud se jedná o Maxe, chodíme k veterináři, který se specializuje na zdraví úst u zvířat.

Každých pár měsíců mám na kalendáři označené "návštěvy zubaře". Stejně tak Max. Je to náš čas na zdraví úst a ačkoliv nelze říci, že se na to těšíme, víme, že to je pro naše dobro.

Konec konců

Zubní plak tedy může významně ovlivnit zdraví vašich dásní a celkové ústní zdraví. Důležité je pravidelné a důkladné čištění zubů, nitě a ústní voda, doplněné pravidelnými kontrolami u zubaře. A pamatujte, zanést plak je snadné, ale bojovat s ním může být náročné. Proto je prevence tou nejlepší zbraní.

Max a já doufáme, že naše zkušenosti a tipy vám pomohou udržet ústa zdravá a šťastná, stejně jako naše. A pamatujte, že žádný úsměv není dokonalý bez zdravých dásní.

Kontaktujte nás