Zdraví a krása

Jak zubní plak ovlivňuje naši pokožku

Základní informace o zubním plaque

Každý, kdo se někdy setkal s problémy ústní dutiny, jistě ví, co je zubní plak. Ano, ta nepříjemná, lepkavá vrstva, co se tak ráda utíká na naše zuby a děsí nás představou kazů. Ale víte, že tento bílý neřád může způsobovat i problémy kůži? Nejprve si vysvětlíme, co vlastně plak je.

Zubní plak je bakteriální biofilm, který se hromadí na povrchu zubů. Je tvořen z bakterií, které se živí cukry z naší stravy, a z mrtvých bakterií a slin, které se drží na povrchu zubů. Kyseliny, které bakterie vytvářejí při zpracování cukrů, mohou poškodit sklovinu zubů a způsobit zubní kaz. Zubní plak lze odstranit pravidelným kartáčováním a čištěním mezizubních prostor.

Plak a pokožka - jak to souvisí?

Možná si říkáte, jak může něco, co se objevuje v ústech, ovlivnit stav naší pokožky. Jde to tak trochu oklikou. Zubní plak je zdrojem zánětlivých procesů v našem těle. Když máme mnoho bakterií v ústech, naše tělo je vnímá jako hrozbu a snaží se s nimi bojovat. Toto může vést k produkci zánětlivých látek, které mohou ovlivnit i náš vzhled.

Jakmile se bakterie, které se nacházejí v zubním plaque, dostanou do našeho krevního oběhu, mohou se rozšířit kdekoli v našem těle a zapříčinit zánětlivé reakce. Tyto reakce mohou vést k akné, ekzému a dalším kožním problémům. A to je přesně to, co není dobré pro naši pokožku.

Způsoby, jak se plaku zbavit

Vždyť jak se říká, prevence je lepší než léčba. Tak se podívejme, jak se můžeme zubního plaku zbavit. První a nejdůležitější je pravidelná ústní hygiena. Ale nemyslím tím jen rychlé přejetí kartáčkem před spaním. Mluvím o důkladném čištění zubů ráno a večer, používání dentálních nití a antiseptických ústních vod.

Dalším klíčem je správná strava. Je potřeba omezit konzumaci rychlých cukrů a zvýšit příjem vlákniny. A samozřejmě nesmíme zapomenout na pravidelné návštěvy u stomatologa. Ten dokáže odhalit i ty nejmenší problémy v ústech dříve, než se stanou velkými.

Účinek plaku na pokožku

Vidíme, že boj se zubním plakem je začátek léčby naší pokožky. Jakmile se zubní plak dostane do našeho krevního oběhu, může způsobit zánětlivé reakce v celém těle, včetně naší pokožky. Takové reakce se mohou projevovat ve formě akné, ekzémů a podobně.

Samozřejmě, že je zde mnoho dalších faktorů, které mohou přispět k těmto kožním problémům, ale zubní plak je jeden z nich, který bychom neměli podceňovat. Problémy se zubním plakem mohou vést k vzniku zánětlivých onemocnění dásní, jako je gingivitida nebo periodontitida. A tyto záněty se mohou dále šířit po celém těle a ovlivňovat i naši pokožku.

Vliv plaku na citlivou pokožku

Visíte-li na každém slovíčku a v hlavě se vám honí myšlenka, zda by to mohlo být příčinou vašich kožních potíží, zaměřme se nyní specificky na to, jak zubní plak může ovlivnit citlivou pokožku. Zánětlivé procesy v těle mohou způsobit zvýšenou citlivost pokožky. Takže pokud máte citlivou pokožku, bakterie z ústní dutiny mohou zhoršit stav vaší pokožky.

Chci, aby jste si pamatovali jednu věc. Pokud máte citlivou pokožku nebo trpíte kožními potížemi jako je ekzém či akné je důležité vzít v potaz všechny možné příčiny. A jednou z nich může být právě zubní plak. Tím nechci říci, že pokud si budete pečlivě čistit zuby, všechny vaše problémy zmizí. Ale je to krok správným směrem.

Symbióza zdravých zubů a krásné pokožky

Takže vidíme, jak těsně jsou propojeny naše ústa a naše pokožka. Jak se říká, všetky cesty vedou do Říma, tak stejně všechny cesty vedou k zdravým zubům a krásné pokožce. Abychom měli skutečně zdravou pokožku, musíme se postarat o zdraví celkově. A to zahrnuje i naše ústa.

Nikdy nezapomínejte na pravidelnou ústní hygienu, důkladně se starajte o své zuby a dbejte na to, abyste minimalizovali riziko vzniku zubního plaku. Jak vidíte, péče o zdraví našich zubů je neodmyslitelně spojena s péčí o naši pokožku. A to je důvod, proč bychom měli být na stráži a chránit naše ústa tak pečlivě, jak jen to je možné.

Moje zkušenosti s plakem a pokožkou

A nakonec, abych vás nechala už jen tak v nedočkavém očekávání, dovolím si závěrem sdílet moji vlastní zkušenost. Jsem maminka dvou nádherných dětí, Barbory a Samuela, a tak vím, jak je obtížné věnovat dostatečný čas péči o zuby a pokožku. Jako matka můj čas patří především dětem a tak jsem často zanedbávala péči o mé zuby a to se projevilo na mém vzhledu.

Poznala jsem to na vlastní pokožce (doslova), když se mi začaly objevovat drobné pupínky a zarudlá místa. Navštívila jsem dermatologa, který mi řekl, že to může souviset s mým zubním zdravím. Když jsem poté navštívila zubního lékaře, zjistila jsem, že mám problém s přemnoženým zubním plakem. Dostala jsem zubní nit a ústní vodu a začala jsem se více věnovat své ústní hygieně. A víte co? Mé kožní problémy se začaly zlepšovat. Tímto příběhem chci jen potvrdit, že správná péče o naše zuby může mít velký vliv na stav naší pokožky.

Závěrečné myšlenky

Nikdy se nemůžeme domnívat, že naše tělo funguje odděleně. Všechny systémy v našem těle jsou propojené a ovlivňují se navzájem. To platí i v případě našich zubů a pokožky. Věřím, že jsem vám tímto článkem poskytla užitečné informace a inspiraci, jak lépe pečovat o své ústní zdraví a tím i o svou pokožku.

Děkuji za přečtení tohoto článku a nezapomeňte, zubní hygiena je považována za jednu z nejdůležitějších součástí našeho denního života. Takže si vezměte svůj kartáček a pastu a pusťte se do toho! Uvidíte, že úsměv na tváři a krásná pokožka jdou ruku v ruce.

Kontaktujte nás