Zdraví a wellness

Jak správně pečovat o gumičky na rovnátka

Vybrání správných gumiček

Ach jo, rovnátka. Byla to jedna z těch věcí, které jsem jako teenager nenáviděla, ale teď, jako dospělá, jsem ráda za to, jak mě formovaly. Rovnátka pro mě nebyla jen o správném zarovnání zubů, ale také o učení se, jak se starat o své vlastní zuby a to, jaké je důležité vybrat správné gumičky na rovnátka. Myslela jsem si, že je to jen o tom, jaké barvy se mi líbí, ale brzy jsem zjistila, že je to mnohem víc. Proces výběru správných gumiček je rozhodující. Ať už jde o přemýšlení o tom, kterou barvu chcete, nebo o rozhodování o tom, který typ je pro vás nejlepší, je to důležitá část péče o rovnátka.

Měnění gumiček podle potřeby

Někdo může o to nezajímat, ale je důležité vědět, kdy je čas na výměnu gumiček na vašich rovnátkách, jinak by to mohlo mít negativní vliv na váš proces srovnávání zubů. Pokud gumičky nevyměníme podle potřeby, mohou se začít rozkládat a ztrácet svou pevnost, což může vést k tomu, že se zuby nebudou správně srovnávat. Coby teenagerka s rovnátkami jsem také musela sledovat, kdy je čas na výměnu gumiček. Zjistila jsem, že gumičky obvykle vydrží mezi kontrolami na ortodontii, ale někdy se mohou začít rozpadat dříve, pokud jsem například jedla něco velmi kyselého nebo teplého. A tak jsem se naučila sledovat své gumičky pravidelně, abych měla jistotu, že dělají svou práci správně.

Maintaining Oral Hygiene

Myslím, že bezpečně můžeme říct, že péče o ústní hygienu je jednou z nejdůležitějších věcí, pokud jde o péči o rovnátka. Může se to zdát samozřejmé, ale když máte rovnátka a gumičky, vyčišťování zubů se stává trošku složitějším. Měli byste myslet na čištění zubů, jazyka, dásní a koutků úst, ale také na čištění samotných rovnátek a gumiček. Jako dítě jsem byla docela lenoch, pokud šlo o čištění zubů, ale rovnátka mě donutila se více starat. Dostala jsem speciální kartáček na zuby pro osoby s rovnátky a naučila jsem se, jak ho správně používat, aby moje zuby byly skvěle čisté a mě zuby pevně držely na místě.

Chaní gumičky v ústech

Myslím, že jednou z nejtěžších věcí na nošení rovnátek je držení gumiček v ústech. Někdy mě to štvalo, jak mi gumičky padaly z úst, když jsem se snažila mluvit nebo jíst. Ale teď, když jsem dospěla, chápu, jak je důležité je držet na místě. Pokud gumičky nepadají z úst, znamená to, že dobře fungují a pomáhají mi dosáhnout cíle, který jsme si s mým ortodontem stanovili. Asi nejlepším způsobem, jak zajistit, že gumičky nebudou padat z úst, je starat se o zuby, používat správnou techniku při čištění zubů a pravidelně měnit gumičky.

Gumičky a jídlo

Asi nejdůležitější věc, kterou jsem se naučila jako dítě s rovnátky, je to, že gumičky mají vliv na to, co můžu jíst. Jistě si pamatujete, jak jsem už mluvila o tom, jak se gumičky mohou začít rozpadat, pokud jíte něco velmi kyselého nebo teplého. No, mohu vám říct, že je to pravda. Kyselé jídlo a nápoje mohou opravdu zkrátit životnost vašich gumiček na rovnátkách. Proto je důležité mít na paměti, co jíte a pijete, pokud máte gumičky.

Důležitost pravidelných návštěv u ortodonta

S rovnátky jsem jako teenagerka navštěvovala ortodonta poměrně často. Věděla jsem, že je to důležité, ale teď jako dospělá to opravdu chápu. Můj ortodont se staral o to, abych měla správný typ a barvu gumiček, sledoval, jak se moje zuby srovnávají, a zajistil, že mám správnou techniku čištění zubů. Bez pravidelných návštěv u ortodonta bych nebyla tam, kde jsem dnes.

Ochrana gumiček a rovnátek

Jistě si pamatujete, jaké to bylo mít rovnátka jako dítě. Pro mě to bylo jako mít malou armádu v ústech, která mi pomáhala získat rovné zuby. Ale této malé armádě jsem musela pomoci tím, že jsem se o ní starala. Musela jsem chránit své gumičky a rovnátka, abych zajistila, že budou schopné splnit svůj úkol. Proto jsem se naučila, jak se o ně správně starat, aby byly chráněné a mohly pracovat tak, jak mají.

Snad vám tyto tipy a rady pomohou se správně starat o svoje rovnátka a gumičky. Rovnátka mohou být obtížné, ale pokud se o ně správně staráte, můžete dosáhnout úžasných výsledků. Takže buďte trpěliví, pečliví a věrní svým rovnátkům a gumičkám, a především nezapomeňte se usmívat!

Kontaktujte nás