Zdraví a péče o tělo

Jak se spravuje ulomený zub?

Základy správy ulomeného zubu

Inu, asi každý z nás se alespoň jednou v životě setkal s nějakým zubním problémem. Ať už to byly bolavé dásně, vřídky ouha! nebo, co je ještě horší, ulomený zub. No jo, přiznávám, i já jsem tuto nepříjemnou zkušenost měla. A bylo to, pro překvapení, zrovna když byla Adriana malá. A samozřejmě, kdo by to byl čekal, v neděli!

Tak jsme se tedy v rodinné harmonii vracely z procházky a nevinně jsem kousla do jablka. A pak: TRH! Rozumíte tomu? Jablko! To není přece žádný ořech! A zub mi prostě vypadl. Nejedl jsem ořechy ani tvrdé bonbony, ani nic zvlášť tuhého. Prostě jablko. A já byla o jeden zub chudší.

Celý ten zážitek mi sice dal ponaučení, ale také užitečné návody a tipy, jak se vypořádat s podobným problémem a jak se o ulomený zub starat. A protože dobrá rada přijde vždy vhod, rozhodla jsem se je se všemi podělit.

Nález zubu je prvním krokem

Pokud se vám tedy stane, že vám z ničeho nic zub vyjede z dásní jako z modrého nebe, tak první věc, kterou musíte udělat, je jeho nalezení. Ano, slyšíte dobře. Musíte se pokusit ten zub najít - v ústech, v jablku, fakt kdekoli. Uvědomte si, že každý kousek zubu je cenný!

Nalezení zubu může být někdy poměrně výzvou. U mě se naštěstí ukázal být v ústech, takže pátrání nebylo třeba. Ale upřímně, být v mojí situaci a hledat zub na louce, to by bylo něco. Možná bych provedla i inscenovaný tanec déšťových červů, abych se dostala k zubu!

Když jsem měla svůj zub, hned jsem ho omyla čistou vodou. A začala hledat, co s ním mám dělat. Škoda, že jsem tohle nevěděla předem!

Kudy z nudy: Akutní péče o ulomený zub

Nyní, když máte zub, je čas ho ošetřit. A musím vás upozornit, že zubáři přijímají jen jediný výsledek: vložit zub zpět do dásně. Ano, slyšíte správně. Vložte ho zpět, pokud je to možné. Přemýšlela jsem nad tím, ale upřímně, tohle jsem nedokázala. Představa, že si tam zub zpět nasunu, mě děsila.

Druhou možností je dát zub do mléka. Ne, nepotřebujete ho tam vařit nebo ho tam naházet jako cerealii. Prostě ho tam vložte. A zkontrolujte, zda je mléko skutečně studené. Může to zaznít divně, ale mléko skvěle zachovává buňky na zubu ačkoli je mimo vaše tělo.

Ehm, pro lidi jako já, kterým se nesní o tom, že by si zub zase nasadili, je zde možnost vložit ho do speciálního roztoku, jako je například solný roztok nebo speciální roztok pro přepravu zubů. Takže pokud nemáte mléko, solný roztok je také dobrá volba. Nechte zub v roztoku, dokud se nedostanete k zubaři.

Osobní cesta k zubaři: Můj mini příběh

Když jsem tedy měla svůj zub bezpečně uložený v mléku, bylo na čase se vypravit k zubaři. A musím vám říct, že to nebyla zvlášť příjemná cesta. Mám totiž jisté obavy ze zubařů a toto byl pro mě doslova hororový scénář.

Adriana byla naštěstí hodná jako ovečka a přitom celkem zvědavá, co se to všechno děje. Takže jsem měla dostatek odv diversionu k zvládnutí této situace. Plus můj manžel, který byl tak hodný, že mě hned odvezl k zubaři, aniž bych musela čekat.

No jo, a potom došlo k tomu nevyhnutelnému - setkání se zubařem. Zubař se na můj zub podíval a jen pokrčil rameny. Řekl, že tohle se stává a že mám štěstí, že jsem zub našla a správně ošetřila. A pak přišla ta nejtěžší část - vložení zubu zpátky. Ale o tom raději nepovídám.

A tak je to se zuby. Nikdy nevíte, kdy se vám může něco stát. Ale pokud jste připraveni a víte, co dělat, pak to může být o poznání snazší. Tak doufám, že vám tyto informace pomohou, pokud se ocitnete v podobné situaci. A pamatujte: jablka jsou nebezpečná!

Kontaktujte nás