Zdraví a wellness

Jak ochránit zuby a předejít zubnímu kazu: Nejlepší strategie a tipy

Význam prevence pro záchranu zubů

Přemýšlejte na chvíli, kolikrát jste uvažovali o záchraně svých zubů, když jste si je naposledy čistili. Není to něco, co by nás napadlo každodenně, že? Ale přitom, prevence je alfa a omega ve světě zubního zdraví. Vsadím se, že nechcete trávit hodiny v zubařském křesle či experimentovat s různými druhy mostů a implantátů! To opravdu nikdy není zábava, věřte mi.

Jistě, my čeští jsme uznávaní pro mnoho věcí, ale péče o zuby není bohužel jedna z nich. Neustále je tady něco, co můžeme dělat lépe. A kdybych vám řekla, že nejde ani tak o množství té zubní pasty, co používáte, ale o způsob, jakým si čistíte zuby, věřili byste mi? Ano, i malé změny mohou mít velký dopad, takže si povíme, jak na to.

Prevence zahrnuje nejen pravidelnou denní ústní hygienu, ale také vědomé stravovací návyky a pravidelné návštěvy u zubaře. Nemyslete si, že když se vám něco na zubech nezdá, až poté je čas pro zubařské křeslo. Ne, ne, ne! Chodit byste měli pravidelně, protože zubní lékař dokáže odhalit problémy dřív, než vás začnou bolet, a to je přesně to, co chceme, nemyslíte? A nezapomínejme na staré dobré moudro: "Vždyť je to jen zub!" No, onen "jen zub" může způsobit mnohem více problémů, než bychom si mysleli!

Čištění zubů – základ základů

Už vám někdy někdo řekl, že čištění zubů je jako umění? Já si to až do nedávna nemyslela, ale čím více se o zubní hygienu zajímám, tím více si uvědomuji, že to je přesně to, čím bychom to měli považovat. Je to o technice, je to o stráveném čase a o tom správném nářadí. Ne každý zubní kartáček je totiž pro každého, tak jako ne každý má stejné štětce na malování obrazů.

Dva krát denně po dvě minuty – to si říkáte, že to zní jednoduše, že? Ale ó, jak může být tato zdánlivě nenáročná rutina zrádná. Není to jen o tom, že si vezmeme kartáček do ruky a přejíždíme si jím po zubech jako profík na bruslích na ledě. Ne, je potřeba kartáček správně držet, ne příliš silně tlačit a ujistit se, že čistíme všechny zákoutí, včetně těch, která jsou skrytá hluboko v ústech a kam se tak snadno nedostaneme. Také je důležité mít správnou techniku, která nám zajistí, že si zubní sklovina, tu tvrdou vnější vrstvu zubů, kterou tak potřebujeme chránit, nepoškodíme.

Také mi nedávno jeden zubař řekl, že si máme čistit i jazyk. No tak to byla pro mě novinka, o které jsem neměla nejmenší tušení! Ale prý na jazyku může být až 90% bakterií způsobujících zápach z úst, takže si představte, jaká oslava se tam koná, když tu party nikdy nepřerušíme! Ano, pokud máme čistit celý náš ústní byt do posledního koutku, tak se do toho zapojíme s vervou, že?

Hlouběji do zákoutí úst

Co je něco, co ještě leckdy opomíjíme? Ano, správně – mezizubní prostory! Řekněte mi, kdo z nás má rád nitění? No, to bude asi stejně málo lidí jako těch, kteří mají rádi pondělí. Ale víte co, mezizubní prostory jsou jako ten malý skřítek, co vám pořád plete škody, až na to přijdete, tak už je to celkem pozdě. Kousky jídla a plak, které se tam uhnízdí, jsou bujnou půdou pro kazivé bakterie, a když už se tam ty bakterie usadí a začnou pořádat svatby a rodinné oslavy, jsou z toho caries, onen zubení nepřítel číslo jedna.

To, že si nitujeme zuby, by mělo být tak samozřejmé, jako že si navlékáme ponožky před boty. Dobře, možná pro někoho to zase tak samozřejmé není, ale přesto, jde o nezbytný krok pro udržení těch našich bílých perlíků v ústech. Když si představím, jaké oslavné písně by tyto bakterie zpívány, kdybychom je nechali klidně růst, děsím se! Víte, co je ještě horší než nitění? Zánět dásní, paradentóza a nakonec ztráta zubu – a to se nám opravdu nechce, viďte?

Na trhu je teď tolik druhů mezizubních kartáčků a nití, takže si můžeme vyprávět pohádky o tom, jaké to bude jednoduché. Není nutné věnovat se tomu celé hodiny – stačí si najít pár minut, klidně u své oblíbené večerní televizní show, a prostor mezi zuby bude zase šťastný a bez nechtěných osídlenců.

Stravovací návyky a jejich vliv na zuby

Teď přijde něco, co nejspíš nikdo z nás neslyší rád. "Musíš se lépe stravovat, chceš-li mít zdravé zuby". Ach jo, a já, která mám tak ráda ty sladké dobrotky a ledovou kolu! Ale než se nadáme, můžeme mít kvůli tomu problematické zuby. A pak, když vám zubař poví, že je potřeba dát zubu sbohem, protože se s ním rozloučila i sklovina, tak to už není ani trochu legrace.

Ať už jsme jak chceme přesvědčeni, že ty sladkosti nejsou až tak zlé, pravda je taková, že cukr je zubům číslo jedna nepřítelem. A to se nevztahuje jen na viditelnou cukrovou vrstvu na dortíku. Cukr je skoro všude – ve slazených nápojích, ovocných šťávách, dokonce i v těch "zdravých" tyčinkách, co si s sebou bereme jako svačinu do práce. A bakterie v ústech si s cukrem rozumí jak nejlepší kamarádi na večírku a společně oslavují tím, že produkují kyseliny, které sklovine rozhodně nedělají dobře.

Jak na tom zlepšit? Nikdy přitom nejde o to úplně se všeho vzdát, ale o najití té správné rovnováhy. Jestli tedy milujete své sladkosti, zkuste si je dopřávat s rozmyslem. Jedná se o to, aby to pro zuby nebyl marathon na dlouhou trať. A samozřejmě na nic nezapomínejte dostatek vody! Voda je naše nejlepší přítelkyně – odplavuje nám z úst zbytky jídla, neutralizuje kyseliny a navíc, pokud je fluoridovaná, také posiluje sklovinu zubů. Tohle všechno je jako nejlepší elixír pro naše zuby!

Fluorid: pomocník nebo nepřítel?

A když už jsme u toho fluoridu, pojďme si o něm povídat trochu více. Fluorid a jeho roli v zubní hygieně asi znáte, ale názory na něj se rozcházejí jako cesty v lese. Online diskuse jsou plné názorů, že fluorid je buď zázračný lék na všechny zubní problémy, nebo naopak jisticí past do které se nemáme chytit.

Fluorid je přirozeně se vyskytující minerál a v malých množstvích je součástí většiny vodovodních vod a zubních past. Funguje to tak, že se "vrhne" na sklovinu a pomáhá jí odolávat kyselinám, které způsobují rozpouštění a tím pádem i kazy. Zní to docela dobře, že?

Věděli jste, že fluorid může dokonce pomoci opravit první poškození skloviny ještě předtím, než dojde ke vzniku kazu? Takový je to pořádný superhrdina! Můžeme si tedy říct, že bez fluoridu by to naše zubní hygiena neměla tak snadné. Ale samozřejmě, i s superhrdiny je dobré zacházet s rozumem. Nadměrná dávka fluoridu může být problematická, zejména u dětí, kde může dojít k fluoróze, což je stav, kdy se na zubech objevují skvrny a poškození způsobené přílišným příjmem tohoto prvku. Proto, drazí moji, stejně jako ve všem, i tady se važujeme zlaté střední cesty.

Zubní lékař: Přítel v nouzi

Říkáte si, že vám stačí dobře čistit zuby a jíst zdravě a k zubaři nemusíte? Opak je pravdou! I když jste mistři světa v ústní hygieně, zubař je ten, kdo vám pomůže vaše úsilí vyvést na maximum. Navíc, ne každý problém si dokážeme všimnout sami, a zde přichází na řadu expertní pohled.

Jste nervózní z návštěv zubaře? Věřte mi, nejste sami. I já jsem měla čas, kdy jsem si raději nechala vyrvat nehet než zajít na zubní kontrolu. Zubařské návštěvy ovšem nemusí být noční můrou. Většinou totiž platí, že pravidelné kontroly mohou předejít vážnějším problémům a omezit jakékoli možné nepříjemnosti.

Zubní lékaři mají nejnovější technologie, díky kterým jsou schopni odhalovat problémy daleko dříve, než začnou způsobovat bolest a komplikace. Dokonce existují nové metody léčení, jako je laserová terapie nebo 3D tisk zubních protéz, které dentalní zážitky přeměňují v něco méně děsivého. A když najdete toho pravého zubního lé

Kontaktujte nás