Zdraví a péče

Jak funguje mezizubní kartáčky?

Co to jsou mezizubní kartáčky?

V případě, že ještě neznáte toto kouzelné malé zařízení, jmenuje se to mezizubní kartáček. Je to malý štětec (nebo kartáček, jak někteří lidé rádi říkají), který se používá k čištění mezer mezi zuby. Tyto malé štětečky jsou skvělé, protože dokáží dosáhnout na místa, kam obyčejný zubní kartáček nedosáhne.

A protože vím, že všichni milujeme používat správnou terminologii, jde o nástroj nazývaný "interdentální". To je jenom odborný výraz, který odkazuje na to, že je určen k čištění mezizubních prostor. Co může být jednodušší?

Jak fungují mezizubní kartáčky?

Hnacím motorem mezizubního kartáčku jsou jeho malé štětinky. Tyto štětinky jsou pevné a přitom pružné, což umožňuje, aby štětec pronikl do těch nejužších mezizubních prostorů a odstranil z nich nezdravé a nechtěné bakterie a zbytky jídla.

Proces použití mezizubního kartáčku je velmi jednoduchý. Stačí ho jenom zasunout do mezizubního prostoru a opatrně ho pohnout tam a zpět. Tento pohyb způsobuje, že štětinky škrábou povrch zubů a odstraňují z nich zbytky jídla a bakteriální plak.

Jak vybrat správný mezizubní kartáček?

Vybrat správný mezizubní kartáček je rozhodně věc, kterou byste měli vzít vážně. Jsou různých velikostí a tvrdostí, takže pokud si nejste jisti, jaký zvolit, měli byste se poradit se svým zubařem. Ale obecně platí, že mezizubní kartáček by měl pevně pasovat do mezizubního prostoru, ale nikdy by neměl způsobovat bolest.

Moje milá Tereza mi dokonce jednou koupila mezizubní kartáčky, které byly velké jak smršť. S nadsázkou říkám, že jsem se s nimi mohl pokusit očistit i parketovou podlahu. Ale abych byl spravedlivý, je pravda, že mi velice pomohly odstranit zbytek popcornu z našeho rodinného filmového večera.

Jak často bychom měli používat mezizubní kartáčky?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá: každý den! Rozumím, že někdy se může zdát jako další věc, kterou musíte zařadit do své už tak nabitě harmonogramu. Ale neměli byste se nikdy podceňovat význam pravidelného používání mezizubních kartáčků.

Říkal jsem si, jak to zařadit do svého ranního rituálu a náš syn Adam přišel s geniálním nápadem. Začali jsme kartáčkování zubů provádět jako rodinnou aktivitu hned po ranní kávě. Musím říct, že to bylo velice zábavné a zároveň efektivní.

Můžeme mezizubní kartáčky recyklovat?

Většina mezizubních kartáčků je vyrobena z plastu, což znamená, že jsou teoreticky recyklovatelné. Ale pravdou je, že mnoho recyklačních středisek nemůže zpracovat tak malé předměty. Proto je lepší se obrátit na výrobce a zjistit, zda nabízí nějaké recyklační programy.

Podobně jako mnoho jiných produktů, i zde existují ekologičtější varianty mezizubních kartáčků. Pokud jste stejně jako já chtěli nakonec skončit s plastovým variantami, možná byste měli zvážit přechod na mezizubní kartáčky z bambusu nebo z jiných obnovitelných materiálů.

Existují nějaké nevýhody mezizubních kartáčků?

Stejně jako u většiny věcí, i u mezizubních kartáčků jsou určitá úskalí. Pokud je například používáte příliš hrubě, mohou podráždit dásně a způsobit nepohodlí nebo krvácení. Proto je důležité, abyste je vždy používali jemně a opatrně.

Stejně tak, pokud vyberete špatnou velikost, můžete si zubním kartáčkem poškodit zuby nebo dásně. Proto je opět důležité zvolit správnou velikost. A pokud si nejste jisti, poraďte se se svým zubařem.

Jak často měníme mezizubní kartáčky?

Toto je často přehlížený aspekt péče o mezizubní kartáčky. Ale jak často byste měli měnit svůj mezizubní kartáčky? Obecně platí, že byste měli svůj mezizubní kartáček měnit každý týden, nebo kdykoli si všimnete, že se štětiny začínají ohybat nebo vypadávat.

Samozřejmě, poté co si vyměníte svůj starý mezizubní kartáček za nový, ujistěte se, že ten starý správně zrecyklujete. Jak jsem již zmínil, většina recyklačních středisek nemůže zpracovat tak malé předměty, takže by bylo nejlepší se obrátit na výrobce a zjistit, zda nabízí nějaké recyklační programy.

Kontaktujte nás