Zdraví a wellness

Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaši schopnost koncentrace

Černý zubní kámen a jeho negativní dopad na koncentraci

Možná si myslíte, že váš mozog nemá nic společného se stavem vašich zubů. Omyl, drahí přátelé. Existuje zcela souvislost mezi tím, kolik černého zubního kamene máme na zubech, a naší schopností se koncentrovat. Ne, nemluvím o tom, jaký je pocit, když vás při důležitém rozhovoru někdo upozorní na zelený kousek salátu mezi zuby. Hovořím o opravdovém zdravotním problému.

Důvody pro vznik černého zubního kamene

V první řadě je důležité vyjasnit, co černý zubní kámen je a jak vzniká. Znám ho jako nepříliš pěknýho intrudera, který se rád čepíruje na my zuby, pokud mu nedám pořádně za vyučenou kartáčkem a pastou. Je to tvrdý povlak, který se tvoří, když se neskartáčované jídlo a bakterie spojí se slinami a minerály ve vaší pusince. A vzpomínáte na ten děsivý výraz „ze zubního plaku se stává zubní kámen“? Přesně o tom mluvíme. A to doslova, protože jakmile se zubní kámen tvrdne, je z něj těžké se ho zbavit. Ale vraťme se k naší hlavní lince. Jak to vše souvisí s naší schopností koncentrace?

Vztah mezi zubním kamenem a koncntarcí

Černý zubní kámen nemůže ovlivnit vaši koncentraci přímo. Koneckonců, zuby nejsou naše životní moudrosti zabalená do skloviny. Ale mohou ovlivnit naše celkové zdraví. Studie ukázaly, že lidé s horší ústní hygienou a vyšší mírou zánětů v ústech - včetně těch způsobených černým zubním kamenem – mohou mít nižší schopnost koncentrace.

Inflamace a mozog

Inflamace, které mohou způsobit černý zubní kámen, mohou ovlivnit cévy, které dodávají kyslík a živiny do mozku. Pokud tyto zdroje dobrých věcí nedosáhnou našich šedých buněk, mohou vzniknout problémy s koncentrací. Zkusil jste někdy přemýšlet, když jste uprostřed maratonu a dusíte se jak astmatik bez inhalátoru? Tak přesně takhle se může cítit váš mozog, když mu nedostává dostatek kyslíku a živin!

Můj vlastní příběh

Není mi sice potěšením sdílet tento příběh, ale musím přiznat, že jsem si nějakou dobu nevšímal svých zubů tak, jak jsem měl. A začal jsem trpět únavou, kterou jsem přičítal spoustě věcí - stres na práci, nedostatek spánku, možná příliš mnoho piva o víkendu. Ale pak mi dentista ukázal nějaký černý zubní kámen, který mi vytvořil záněty dásní. Po důkladné očistě a změny stravovacích návyků se má koncentrace zlepšila mi na 200%.

Prevence a léčení černého zubního kamene

Snad nejlepší způsob, jak zabránit tomu, že by černý zubní kámen ovlivnil vaši koncentraci, je udržet si zuby co nejčistší. To znamená kartáčovat a používat dentální nit alespoň dvakrát denně, navštěvovat stomatologa pravidelně a sledovat jakoukoli změnu ve stavu vašich dásní. Oh, a nezapomeňte vypít dostatek vody - to pomáhá vyplavovat jídlo a bakterie z vašich zubů a dásní a může předcházet vzniku zubního kamene. Takže se postarejte o svou oralní hygienu a váš mozek vám poděkuje. Stejně jako vaši přátelé, když na vás nebudou muset ukazovat zelený kousek salátu mezi zuby, když se s vámi baví.

Kontaktujte nás