Zdraví a životní styl

Co můžu jíst s Rovnatkama?

Začátek dobrodružství s rovnátky

Je to tu! Rovnátka jsou na svém místě a zápas se zrcadlem právě skončil. Mé zuby jsou pevně zavřené v kovové kleci a na mých tvářích jsou viditelné stopové polštářky z vazelíny, které jsem dostala od stomatologa. Můj manžel Jakub mi sice naznačuje, že stále vypadám stejně skvěle, ale víme oba, že čas od času budu muset překonat nějaké potíže, a tím myslím zejména jídlo!

Nekonečné cesty kuchyní

Jídlo je jedním z největších „nepřátel“ s rovnátky. Ne proto, že byste nemohli jíst, ale proto, že se musíte učit jíst jinak. A pokud máte děti jako já, tak víte, jak je těžké je naučit něco nového - zvlášť jíst jinak! Moji milovaní, Dominik a Silvie, se mi nyní naplno smějí, když se snažím polykat cokoliv jiného než tekutou polévku. Ale já vím, že to přijde.

Co na to říkají odborníci a moje kamarádka z dětství

Odborníci tvrdí, že je možné jíst téměř všechno, pokud jídlo není tvrdé nebo lepivé. To znamená, že arašídové máslo, popcorn a jablko jen tak do ruky jsou tabu! Ale co je dovoleno? Řekněme, že těstoviny, rýže, brambory, měkké ovoce a zelenina jsou v bezpečí. To zní docela dobře, že? Není to skvělé, když vám váš dentista řekne, že můžete jíst těstoviny a rýži každý den?!

Praktické rady a tipy

Není to všechno tak jednoduché, jak to může znít. I když si myslíte, že jste na všechno připraveni, pořád se mohou vyskytnout nějaké komplikace. Všechno jídlo by mělo být pokud možno nasekané na malé kousky. S rovnátky můžete zapomenout na kousání. A co teprve obědy u babičky, které se skládají z pečené kachny, bramborových knedlíků a zelí? Co si budeme povídat, já vím, že tohle překonat je téměř nemožné!

Tvůrčí a zkrátka vynikající recepty na jídla s rovnátky

Nemusíte se ale obávat, vaření pro sebe a nebo pro své děti, když mají rovnátka, může být i zábava. Objevila jsem spoustu receptů, které jsou nejen chutné, ale také zdravé a rovněž vhodné pro ty, kdo nosí rovnátka. Například ovesné kaše s měkkým ovocem na snídani, krémové polévky na oběd, dušené zeleninové směsi na večeři. A co teprve dezerty? Třeba smoothie s bílým jogurtem a malinami...

Doufám, že jste si moje tipy užili a že vám pomohou v této nové dobrodružné životní kapitole. Jakub, Dominik, Silvie a já vás všechny zdravíme a těšíme se na další článek. Pamatujte, jen proto, že nosíte rovnátka, nemusíte se vzdát svých oblíbených jídel. Jen se musíte naučit jíst je trochu jinak.

Kontaktujte nás