Zdraví a krása

Celokeramické fasetní korunky: Výhody, rizika a nejčastější dotazy

Úvod do světa celokeramických fazet

Pokud jste jako já a strávili jste hodiny sledováním proměn úsměvů na sociálních sítích, určitě víte, že krásný úsměv může znamenat svět rozdíl. Nejsem zubař, ale to mě nezastavilo v tom, abych se trochu ponořila do tématu zubní estetiky a seznámila se s fenoménem celokeramických fazet. Takže pokud tápete a zvažujete i vy trochu skrášlit svůj úsměv, chystám se vám ve velkém stylu přiblížit, co to ty fazety vlastně jsou, jaké mají výhody a samozřejmě se podělím i o možná rizika. Budete se divit, ale i něco tak zdánlivě jednoduchého jako keramické fazety má své „pros“ a „cons“, a já jsem tady, abych je rozkrývala jako detektiv v případu zubní estetiky. Připoutejte se, bereme vás na cestu úsměvem, který prověří nejenom vaše zuby, ale taky vaši odvahu zkusit něco nového!

Co jsou to vůbec celokeramické fazety?

Pojďme zpátky na zubní kliniku a trochu se podíváme na to, co to ty fazety jsou. Nejde o žádnou sci-fi technologii, ale o tenké plátky porcelánu nebo jiného keramického materiálu, které se aplikují na přední část vašich zoubků. To zní docela jednoduše, že? Ale nechte se mým nadšením nesmést, jak všechno v životě, i tohle má svá úskalí. Fazety slouží ke zlepšení estetického vzhledu zubů, pokud máte třeba skvrny po kávě, které z vás dělají nerozlučnou dvojku s kafíčkem, nebo máte trochu nepravidelný úsměv, který by jste chtěli vylepšit. Ale to je jen špička ledovce, fazety zvládnou zakrýt i prasklinky nebo zlomené hrany. Někdy se člověk musí rozhodnout, jestli chce celá keramická koruna nebo jen fazeta. Obě možnosti mají své plusy, ale fazeta je tenčí, takže s tím přichází i méně broušení zubu. Víte co je nejlepší? Že po nějakém čase si už ani nevzpomenete, který váš zub má fazetu a který ne. Ale pozor, nežádáte si od zubaře falešné nehty, takže se porádně rozhodněte.

Proč byste měli zvážit celokeramické fazety?

Nyní, když máme jasno v tom, co to fazety jsou, pojďme se ponořit do té krásné, ale komplikované otázky „Proč bych to vlastně měl/a chtít?“. Celokeramické fazety nejsou jen obyčejný zubní šperk, dělají opravdovou kouzla. Nejprve to začíná emocionálním efektem, to je přece jasné – kdo by nechtěl ten perfektní Hollywoodský úsměv, že? Ale není to jen o povrchní kráse, správně upravené celokeramické fazety mohou posílit vaše zuby a ochránit je. A mějte na paměti, že to není jen o zubech, je to i o vaší sebedůvěře. Ale zase na druhou stranu, pamatujte, že to není důvod ke vzdání se dopoledního cappuccina, keramika naštěstí odolává skvrnám lépe než běžné plomby. Nejhezčí na celém procesu pak může být ten moment, kdy se podíváte do zrcadla a poprvé si řeknete: „No konečně, ty zuby vypadají jako z reklamy na pastu!“

Výhody celokeramických fazet

Ať je vaše motivace jakákoli, měli byste vědět, že heap koji je stoupačka a dál jde jen dolů. Všechno má svoje plusy a mínusy, takže pojďme trochu strategicky rozebrat výhody, které vám celokeramické fazety mohou přinést. Čekání ve zubařském křesle bude odměněno tím, že vaše zuby získají estetický upgrade, jako když si koupíte nový smartphone a máte zase o čem vyprávět všem kolem sebe na další dva týdny. Fazety mají bezkonkurenční výhodu v tom, že vypadají dost přirozeně – jsem si jistá, že si nechcete způsobit ten trapas a mít úsměv, který svítí v noci jako diskotéková koule. Jak jsem už zmínila, celokeramické fazety odolávají skvrnám, což je skvělé, pokud vaše kávová závislost dosahuje úrovně, že ji chcete pojmenovat a adoptovat. A že jsou dlouhotrvající? Tak to je převážně sázka na jistotu, s dobrým zacházením vám vydrží řadu let. Ale dost babrání, jdeme dál.

Celokeramické fazety versus běžné kompozitní

Jste v době, kdy si vybíráte a možná i rozčilujete nad tím, jaký materiál je lepší, keramický nebo kompozitní? No tak je čas to rozebrat a já vám to poodhalím. Kompozitní fazety jsou jako ten praktický kamarád, co vám pomůže s nastěhováním a ještě vám sestaví IKEA police. Jsou levnější, rychlejší v aplikaci a je možné je opravit lépe než byrock star, který musel přejít na bezlepkovou dietu. Ale kde je levno, tam někdy bývá draho. Nemají tak dobrou odolnost proti skvrnám, nejsou tak pevné a můžete je muset brzy vyměnit, což není úplně ekonomické. Teď se přesuňme ke keramičkám, což je ta sofistikovaná verze s dlouhou životností a kvalitou, která se může chlubit nespornou odolností. Samozřejmě to přijde dražší, ale dlouhodobě vám ušetří peníze i nervy s barvou vašeho úsměvu. Jde o to zvážit, co je pro vás prioritou. Já jsem si vybrala keramiku, protože jak už jsem říkala, mám slabost pro věci, které vydrží takřka stejně dlouho jako moje láska k vůni nové knihy. Ale vaše volba může být úplně jiná.

Rizika, která byste měli znát

Žádná dobrodružství nejsou bez rizika, a to platí i pro estetickou stomatologii. Nemám v plánu vás strašit, ale vždy je dobré mít všechny karty na stole. Jedním z rizik je, že při aplikaci fazet se musí zub trochu obrušovat, to je jako peelink pro vaše zuby, ale trochu drastičtější. A jednou udělané fazety jsou pro zub jak zaděláno – musíte si je nechat obnovit běžně po několika letech, podle toho, jak se o ně staráte. Dalším rizikem je, že pokud fazeta praskne nebo se poškodí, není to právě levná záležitost a bude to chtít návštěvu u vašeho zubaře. Dále je nutný kvalitní dentální hygienista, protože špatně upravené fazety mohou vést ke zvýšenému riziku zubního kazu a zánětu dásní. Také, jsme-li u toho rozpočtu, ty nejlepší materiály nejsou levné a investice do kvalitních fazet může být pořádná rána do peněženky. Ale buďme upřímní, v tomto případě platíte za kvalitu a délku životnosti. Krása si někdy žádá oběti, a tady ta oběť zkrátka znamená našetřit si na deštný celokeramický den.

Proces aplikace fazet

Pokud se přesto rozhodnete pro fazety, je dobré vědět, na co se připravit. Jestli jste si mysleli, že jít k zubaři pro fazety je jako běh na rychloobčerstvení, tak vám musím otevřít oči. Prvně, budete potřebovat konzultaci, protože váš zubař musí pochopit vaše očekávání a zjistit, jestli jste správný kandidát. Následuje broušení – nebojte se, není to nic, co byste nemohli zvládnout, hlavně když si vzpomenete na ten oslňující výsledek, který na vás čeká. Potom se odběrou odtisky, na základě kterých se fazety vyrábějí. Není to proces na jeden den, fazety se vyrobí v laboratoři, a až budou připravené, zubař je na zuby pečlivě aplikuje. Může to znamenat více návštěv u zubaře, ale věřte mi, že to stojí za to. A jedna malá rada – když přijdete o fazetou při kousání do jablka, tvrděte, že se vám to stalo, když jste zachraňovali koťátko z koruny stromu.

Údržba celokeramických fazet

Teď když je váš úsměv jako z časopisu, nezapomeňte, že celokeramické fazety si zasluhují stejnou pozornost, jakou byste věnovali svým přirozeným zubům, ne-li větší. Čištění zubů je nutné, stejně jako výběr správné pasty a kartáčku. Nebojte, já taky nejsem fanda toho, myslet si úkoly navíc, ale tuhle rutinu si rychle zamilujete, když si uvědomíte, že váš úsměv je váš nový nejlepší přítel. Vynechejte přibarvená jídla a pití, abyste předešli nechtěným skvrnám, že víme, že réva s naším úsměvem neprovádí. A běžte na pravidelné kontroly, váš zubař by měl být teď vaším častým společníkem. A to prosím neberte jako vyhrožování, ale jako láskyplné připomenutí, že i ten nejkrásnější úsměv potřebuje občasnou „zdravotní“ kontrolu.

Závěrečné uvážení a osobní zkušenost

Tak dobře, myslím, že jsem toho řekla hodně, ale než se rozloučíme, povím

Kontaktujte nás